"Wstajesz i zasypiasz z telefonem. Byle mieć kontakt z kimkolwiek". Rok zamknięcia i nauki w zdalnej szkole [ROK, KTÓREGO NIE BYŁO]

Na początku było nieźle, były kontakty, było lato, więc można się było spotkać na świeżym powietrzu. Ale jesień, zima i kolejne fale pandemii zamknęły wszystkich uczniów w domach. Dla niektórych najmłodszych kończyło się to problemami z podpisaniem się, dla starszych - apatią, a dla tych najstarszych - brakiem studniówki i decyzją o rezygnacji ze studiów.
Zobacz wideo

- Czujemy się w ogóle nieprzygotowani do matury - mówi wprost Weronika, licealistka z Torunia. W pandemii miała szczególnego pecha - koronawirus zaatakował dokładnie w momencie, kiedy miała wyjechać na wymarzone stypendium w Japonii. Dziś przygotowuje się do egzaminu dojrzałości i przyznaje, że wisi na telefonie, by utrzymać jakiekolwiek kontakty z kolegami i koleżankami ze szkoły. - Wstajesz z telefonem, potem idziesz na tablet na lekcje, potem komputer, zasypiasz z telefonem... Skończymy liceum i nie będziemy się znali. Ja tych ludzi nie znam - przyznaje.

Krzysztof Horwat rozmawia z licealistami, którzy rezygnują z wyjazdu na zagraniczne studia, na studia w innym mieście czy w ogóle ze studiów. Którzy nie są w stanie zaplanować w przyszłości, nie znają swojej klasy. Pokazuje świat uczniów, widziany z perspektywy pokoju, telefonu i komputera. Pyta uczniów o to, dlaczego na zdalnych lekcjach nie włączają kamerek, o ściąganie, o to, co myślą o przyszłości. Czy w ogóle o niej myślą.

POSŁUCHAJ TRZECIEGO ODCINKA RADIOWEGO SERIALU "ROK, KTÓREGO NIE BYŁO":

Co czwartek, przez trzy kolejne tygodnie, na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM publikowaliśmy kolejne odcinki serialu. Obraz zdalnej, pandemicznej szkoły stopniowo uzupełnialiśmy o kolejne perspektywy, w tym tę najważniejszą - uczniowską. Wszystkie odcinki znajdziesz TUTAJ >>

Autorem i prowadzącym serial "Rok, którego nie było" jest reporter TOK FM Krzysztof Horwat. Za oprawę muzyczną odpowiada Bartosz Dąbrowski, za oprawę graficzną Marta Szewczyk, a za opiekę redakcyjną - Magdalena Birecka.

TOK FM PREMIUM