Tylko w TOK FM: Rzeczpospolita Kościelna. Rozmowy Magdaleny Rigamonti o tym, dlaczego Kościół rządzi Polską

Rządzi Polską. Wpływa na politykę i polityków. Tworzy partie, uchwały i ustawy. Podejmuje decyzje. Szantażuje. Ma siłę, posłuch i poważanie. Budzi strach. Ale też szacunek. Kościół. Magdalena Rigamonti rozmawia z politykami, którzy przez ostatnie ponad 30 lat tworzyli polską demokrację. Zawsze wspólnie z Kościołem.
Zobacz wideo

CYKL WYRÓŻNIONY NAGRODĄ GRAND PRESS 2021 W KATEGORII "WYWIAD"

Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia. 

W pierwszym odcinku cyklu de facto upada mit Kościoła, który obalił w Polsce komunę. Bogdan Borusewicz, legendarny opozycjonista czasów PRL, twórca strajku w Stoczni Gdańskiej, opowiada, jak szukał księdza, który odprawiłby mszę na terenie stoczni. I jak na parafiach zatrzaskiwano mu drzwi przed nosem. 

W kolejnych odcinkach Magdalena Rigamonti rozmawia m.in. z Michałem Kamińskim o kulisach zakładania Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego na kościelnych parafiach, z Barbarą Labudą o tym, jak Kościół traktuje kobiety, a także z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim. Jest też wyznanie Aleksandra Kwaśniewskiego m.in. o tym, jak urzekał papież, a także gorzka nie-spowiedź Leszka Millera o tym, kto w polityce klękał na oficjalnych uroczystościach kościelnych. 

Rigamonti rozmawia również z Lechem Wałęsą, który w biurze ma ogromny krzyż, a w klapie - Matkę Boską. Skąd się tam wzięła? W gronie rozmówców jest też Marek Jurek, obrońca Ordo Iuris i zakazu aborcji, rozliczający prawicę Ludwik Dorn, a także kompromisowy Waldemar Pawlak. 

I wreszcie, na finał, historię związków polityki i Kościoła rozlicza Tomasz Terlikowski. Publicysta i katolik, przez lata kojarzony jako katolicki komentator, wprost przyznaje: "Jesteśmy dopiero na początku ujawniania skandali w polskim Kościele, seksualnych, ale nie tylko". 

Wszystko odcinki do odsłuchania na tokfm.pl (kliknij TUTAJ) lub w aplikacji TOK FM. 

A jest to najlepszy moment, by zostać subskrybentem TOK FM Premium. Właśnie trwa zimowa promocja na Dostęp Premium TOK FM! Skorzystaj z okazji i zacznij słuchać oryginalnych produkcji TOK FM - poza cyklem "Rzeczpospolita kościelna" mamy również podcastowe serie: polityczny "Sabat symetrystów", gospodarcze "Cotygodniowe podsumowanie roku", historyczny "Babel. Rzeczpospolita Multi-Kulti", "Nasze wewnętrzne konflikty" na styku filozofii i psychoterapii, a także podcast "Szkoda czasu na złe seriale" - oczywiście o serialach. Dostęp Premium to również bogate archiwum TOK FM z audycjami Cezarego Łasiczki, Karoliny Lewickiej, Agnieszki Lichnerowicz czy Macieja Zakrockiego. I wreszcie Dostęp Premium to TOK FM w wersji bez reklam - radio na żywo, gdzie bloki reklamowe zastąpiliśmy muzyką.

TOK FM PREMIUM