Tylko w TOK FM: Rzeczpospolita Kościelna. Rozmowy Magdaleny Rigamonti o tym, dlaczego Kościół rządzi Polską

Rządzi Polską. Wpływa na politykę i polityków. Tworzy partie, uchwały i ustawy. Podejmuje decyzje. Szantażuje. Ma siłę, posłuch i poważanie. Budzi strach. Ale też szacunek. Kościół. Magdalena Rigamonti rozmawia z politykami, którzy przez ostatnie ponad 30 lat tworzyli polską demokrację. Zawsze wspólnie z Kościołem.
Zobacz wideo

Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia. 

W pierwszym odcinku cyklu de facto upada mit Kościoła, który obalił w Polsce komunę. Bogdan Borusewicz, legendarny opozycjonista czasów PRL, twórca strajku w Stoczni Gdańskiej, opowiada, jak szukał księdza, który odprawiłby mszę na terenie stoczni. I jak na parafiach zatrzaskiwano mu drzwi przed nosem. 

W kolejnych odcinkach Magdalena Rigamonti rozmawiać będzie m.in. z Michałem Kamińskim o kulisach zakładania Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego na kościelnych parafiach, z Barbarą Labudą o tym, jak Kościół traktuje kobiety, a także z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim. 

Premiera pierwszego odcinka 27 kwietnia w samo południe na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM. Kolejne odcinki zawsze we wtorek o godz. 12. 

DOSTĘP PREMIUM