Od partii zakładanej na plebaniach do rozliczania Kościoła ze szmalu. Spowiedź Michała Kamińskiego

"Byłem żarliwym katolikiem" - wspomina Michał Kamiński, wyznając, że odszedł i od wiary, i od Kościoła, stał się wręcz antyklerykałem. Podkreśla, że ta radykalna zmiana, jeśli chodzi o religię i wiarę, to rezultat jego osobistych, prywatnych przeżyć i przemyśleń. Z kolei dystans do Kościoła katolickiego, który przerodził się w sprzeciw wobec tej instytucji, jest już raczej wynikiem wyciągania wniosków z życia publicznego i jego doświadczeń politycznych.

11 lat w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym (ZChN), 11 lat w PiS - to historia pierwszej części politycznej drogi obecnego marszałka Senatu a zarazem historia wprowadzania Kościoła katolickiego do życia państwowego, do współudziału we władzy. Choć, jak podkreśla Kamiński, ogromną rolę w tej kwestii odegrała obok prawicy również lewica, zwłaszcza SLD, które miało ogromny kompleks wobec ludzi Kościoła i samej instytucji.

Kamiński mówi w tej rozmowie wprost, że jednym z powodów jego rozstania się z obozem prawicy była nieprawdopodobna obłuda tych ludzi w kwestiach moralnych. I stwierdza, że w jego opinii PiS jest teraz na każde zawołanie, "na gwizdek każdego biskupa", a symbioza Kościoła z władzą stała się niemal totalna.

Ciekawe, że prawicowcy, w tym sam Jarosław Kaczyński zdają się nie dostrzegać rychłego końca epoki wszechwładzy Kościoła, bo - zdaniem Kamińskiego - historyczna rewolucja, jaka czeka nas w Polsce w najbliższym czasie, to będzie rewolucja antyklerykalna.

W tej rozmowie jest o wiele więcej ciekawych wątków, które odnoszą się zarówno do genezy obecnej roli Kościoła katolickiego w polityce i polskim państwie oraz samorządzie, jak i stanu obecnego oraz przewidywania, co stanie się w tej sprawie w nieodległej przyszłości. Jest też kwestia ogromnych pieniędzy i postulatu zbadania, jak to się stało, że państwo dało Kościołowi aż tyle.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia.

W poprzednim odcinku cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" Magdalena Rigamonti rozmawiała z wicemarszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, w następnym - rozmawia z Barbarą Labudą o tym, jak Kościół traktuje kobiety, potem także usłyszymy wywiad z byłym prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Premiery: zawsze we wtorek w samo południe.

TOK FM PREMIUM