"Nieufność, a nawet wzgarda wobec kobiet to DNA Kościoła katolickiego". Spowiedź Barbary Labudy

Wyrachowane manipulacje i konsekwentną walkę o wpływy Kościoła katolickiego po "zwycięstwie nad komunizmem" widać było od samego początku - taki wniosek płynie z wypowiedzi Barbary Labudy. I jest on mocno różny od wniosków poprzednich bohaterów "Rzeczpospolitej Kościelnej", którzy do podobnych opinii dojrzewali latami. Labuda przyznaje, że już w pierwszych latach transformacji dla koleżanek i kolegów z Unii Demokratycznej czy Unii Wolności jej antyklerykalne oceny i poglądy były zbyt radykalne.
Zobacz wideo

"To, co robił Kościół, zniszczyło całą moją radość z rzeczy, które udało się osiągnąć przez minionych 30 lat" - mówi Labuda. Historia jej politycznej, publicznej, społecznej aktywności sięga lat 70-tych ubiegłego wieku. Najpierw walka o wolną Polskę, czyli KOR, "Solidarność". Potem UD, UW i zwrot - kancelaria prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Wreszcie Kongres Kobiet, w jego gabinecie cieni w 2011 roku teka "ministra ds. świeckości państwa i wielokulturowości".

Ta rozmowa jest o - w dużym stopniu spełnionej - żądzy władzy hierarchów Kościoła katolickiego. Ale też o Tadeuszu Mazowieckim, który niedługo przed śmiercią wyznał Labudzie, że mylił się w niektórych swoich ocenach i z wielkim bólem patrzył na to, jak Kościół się deprawuje. I o duchowości, która jest bardzo nam potrzebna, ale - zdaniem Barbary Labudy - z definicji Kościół duchowości, niestety, nie oferuje.

Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia.

W poprzednich odcinkach cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" Magdalena Rigamonti rozmawiała z wicemarszałkami Senatu, Bogdanem Borusewiczem i Michałem Kamińskim, w następnym - wywiad z byłym prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, "katolikiem po przejściach". Premiery: zawsze we wtorek w samo południe.

TOK FM PREMIUM