"Kościół w 1989 roku miał zapas autorytetu, który roztrwonił". Spowiedź Bronisława Komorowskiego

"Katolik po przejściach", jak sam o sobie mówi w tej rozmowie Bronisław Komorowski, to syntetyczne ujęcie jego stosunku do Kościoła w Polsce, stosunku, który nie jest czarno-biały. Z jednej strony były prezydent wylicza zdarzenia i całe procesy, które były lub są szkodliwe dla państwa i Kościoła. Z drugiej strony: podkreśla pozytywną rolę, jaką Kościół odegrał w wielu sprawach po 1989 roku.
Zobacz wideo

Prezydent Komorowski, który opowiada się za, jak to określa "rozdziałem państwa od Kościoła, ale rozdziałem przyjaznym", jednoznacznie dodaje także, iż nie popiera mariażu Kościoła i hierarchów z polityką i politykami. Wskazuje też moment, w którym taki właśnie porządek wprowadził w swoim najbliższym otoczeniu jako p.o. prezydenta a później - prezydent.

Są jednak w tej rozmowie pytania, na które Bronisław Komorowski zdaje się nie udzielać zbyt jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Tutaj pole do interpretacji pozostawiamy słuchaczom.

Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia.

W poprzednich odcinkach cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" Magdalena Rigamonti rozmawiała z wicemarszałkami Senatu, Bogdanem Borusewiczem i Michałem Kamińskim oraz z Barbarą Labudą, polityczką UW i UD a potem wysoką urzędniczką w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego. I właśnie z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim Magdalena Rigamonti rozmawiała będzie w kolejnym odcinku naszego cyklu "Rzeczpospolita Kościelna".

Premiery: zawsze we wtorek w samo południe.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM