Papież urzekał, arcybiskup upijał? Spowiedź Aleksandra Kwaśniewskiego

"Jestem niewierzącym chrześcijaninem" - definiuje siebie na wstępie Aleksander Kwaśniewski, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przez dwie kadencje. Ta rozmowa nie dotyczy jednak jedynie tych 10 lat prezydentury, ale także na przykład bagażu, z jakim wkraczało w III RP SLD, którego Kwaśniewski był przecież jednym z liderów. A także wydarzeń już po 2005 roku, za kolejnych prezydentów RP.
Zobacz wideo

Były prezydent opowiada o swoich wielokrotnych rozmowach z Janem Pawłem II, podkreślając, że uważał wówczas i uważa do dziś, że poważnych problemów Polski przełomu lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i pierwszej dekady obecnego nie dałoby się rozwiązać bez udziału Kościoła katolickiego. Dlatego, jego zdaniem, z Kościołem należało prowadzić dialog, a nie walkę, choć dialog ten bywał bardzo polityczny. Kwaśniewski przyznaje, że chociażby podpisanie konkordatu było rodzajem ceny, jaką trzeba było zapłacić hierarchom za poparcie przez Kościół idei wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Bez niego obywatele naszego kraju nie poparliby być może tak licznie tej decyzji w powszechnym referendum.

Kwaśniewski przyznaje, że miałby zapewne inny stosunek do Kościoła, gdyby w czasach swej największej aktywności politycznej wiedział o skandalicznych zachowaniach i procederach, jakich dopuszczali się księża czy biskupi. Podkreśla jednak i dzisiaj, że byłby ostatnim, który by się cieszył, gdyby Kościół na naszych oczach rozpadł się i legł w gruzach.

Co jeszcze potwierdza, a czemu zaprzecza były prezydent w sprawach relacji Państwo - Kościół a czasem także w sprawie konkretnych osób, wydarzeń, decyzji i procesów, jakie miały miejsce? Posłuchaj podcastu.

Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia.

Poprzednie odcinki cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" to rozmowy z wicemarszałkami Senatu: Bogdanem Borusewiczem i Michałem Kamińskim oraz z Barbarą Labudą, polityczką UW i UD a potem wysoką urzędniczką w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego, a także z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim.

W kolejnym odcinku cyklu gościem Magdaleny Rigamonti będzie były premier Leszek Miller.

Premiery: zawsze we wtorek w samo południe.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM