Tylko w TOK FM: Drugi sezon serialu dokumentalnego "Piecza". Nowy odcinek już 1 czerwca

1 czerwca, czyli w Dniu Dziecka premiera drugiej odsłony radiowego serialu dokumentalnego "Piecza". Michał Janczura wraca do budowli na odludziu, która jest metaforą systemu pieczy zastępczej, by opowiedzieć o kolejnych zakamarkach, ale i o drogach, które do niej prowadzą.

Marta o pomoc starała się właściwie przez całą ciążę. Chciała, by zamknięto ją w szpitalu, na odwyku - bo teraz, kiedy spodziewa się dziecka, nie może pić, nie może dać się nałogowi. I choć szpital początkowo zgodził się ją leczyć, finalnie Marta na oddział nie trafiła. W październiku 2020 roku na świat przyszła jej córka, u której stwierdzono FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

W kolejnym odcinku "Pieczy", otwierającym drugi sezon serialu, Michał Janczura śledzi walkę Marty o odzyskanie córki. Odcinek nosi tytuł "FASolki". Premiera 1 czerwca w samo południe na tokfm.pl i w Aplikacji TOK FM, na antenie TOK FM emisja o godz. 20 w audycje Mikrofon TOK FM. Kolejne odcinki we wtorki zawsze w samo południe na platformie podcastowej i o 20 na antenie TOK FM.  

Pierwszy sezon radiowego serialu dokumentalnego "Piecza" opowiada o pełnym absurdów, niedoróbek i nielogiczności systemie, w którym dziecko nie jest podmiotem, ale przedmiotem. Przez pryzmat historii konkretnych dzieci i konkretnych rodzin Michał Janczura wyjaśnia, jak skonstruowany jest system, do którego trafiają dzieci opuszczające rodziny biologiczne. A także jak bardzo, nieraz za wszelką cenę i wbrew wszystkiemu, system stara się ich do siebie nie przyjąć.

Serial skłonił do interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar w piśmie do minister rodziny Marleny Maląg zwraca uwagę na kwestie dotyczące pieczy zastępczej, które wymagają pilnej zmiany. Zawodzą m.in. samorządy, które nie radzą sobie organizacyjnie. "Poza współdziałaniem między powiatami ważnym zagadnieniem kładącym się cieniem na funkcjonowaniu systemu pieczy zastępczej jest wciąż niedostateczna współpraca instytucji ze szczebla powiatu i gminy" - czytamy w piśmie.

Sezon drugi serialu podąża śladami znanych nam już bohaterów, ale też prezentuje zupełnie nowe historie, a przez ich pryzmat - kolejne zjawiska. Pokazuje, jak bardzo losy pojedynczych dzieci czy rodzin zależne są z jednej strony od systemu, z drugiej - często od arbitralnych decyzji pojedynczych urzędników. I znów w wielu momentach trudno jest uwierzyć, że wydarzenia, o których opowiada Michał Janczura, miały miejsce naprawdę. 

Pierwszego sezonu serialu "Piecza" można odsłuchać TUTAJ.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM