"Zrobię wszystko, by odzyskać dziecko". Historia Marty, która urodziła "FASolkę" [PIECZA, odcinek 5]

Michał Janczura
Co się dzieje, gdy w ciążę zachodzi kobieta uzależniona od alkoholu? Gdy przez cały czas oczekiwania na dziecko bezskutecznie walczy o leczenie? A dziecko, które przychodzi na świat, ma FAS - płodowy zespół alkoholowy? Michał Janczura powraca z radiowym serialem dokumentalnym "Piecza". Nowy odcinek nosi tytuł "FASolki".
Zobacz wideo

Marta o pomoc starała się właściwie przez całą ciążę. Chciała, by zamknięto ją w szpitalu, na odwyku - bo teraz, kiedy spodziewa się dziecka, nie może pić, nie może dać się nałogowi. I choć szpital początkowo zgodził się ją leczyć, finalnie Marta na oddział nie trafiła. W październiku 2020 roku na świat przyszła jej córka, u której stwierdzono FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej. W kolejnym odcinku "Pieczy", otwierającym drugi sezon serialu, śledzimy walkę Marty o odzyskanie córki.

POSŁUCHAJ PIĄTEGO ODCINKA SERIALU "PIECZA":

Pierwszy sezon radiowego serialu dokumentalnego "Piecza" opowiada o pełnym absurdów, niedoróbek i nielogiczności systemie, w którym dziecko nie jest podmiotem, ale przedmiotem. Przez pryzmat historii konkretnych dzieci i konkretnych rodzin Michał Janczura wyjaśnia, jak skonstruowany jest system, do którego trafiają dzieci opuszczające rodziny biologiczne. A także jak bardzo, nieraz za wszelką cenę i wbrew wszystkiemu, system stara się ich do siebie nie przyjąć.

Sezon drugi serialu podąża śladami znanych nam już bohaterów, ale też prezentuje zupełnie nowe historie, a przez ich pryzmat - kolejne zjawiska. Pokazuje, jak bardzo losy pojedynczych dzieci czy rodzin zależne są z jednej strony od systemu, z drugiej - często od arbitralnych decyzji pojedynczych urzędników. I znów w wielu momentach trudno jest uwierzyć, że wydarzenia, o których opowiada serial, miały miejsce naprawdę.

Autorem serialu jest Michał Janczura, którego w zbieraniu informacji wspomaga Michał Tomasik. Za oprawę muzyczną odpowiada Jarek Gawlik, a za oprawę graficzną - Andrzej Piłatowicz (Studio Zaiste). Głosu lektorskiego użyczyła Dorota Wardecka-Herrmann. 

Kolejne odcinki we wtorki zawsze w samo południe na platformie podcastowej i o 20 na antenie TOK FM.

TOK FM PREMIUM