"Ja z Kwaśniewskim stałem a oni wszyscy przed nami na klęczkach". Nie-spowiedź Leszka Millera

Do kogo "dobierał się" ulubiony wówczas ksiądz Leszka Millera? Były premier opowiada tę historię tłumacząc, dlaczego i jak wcześnie jego drogi z przedstawicielami Kościoła rozeszły się w jego życiu prywatnym mimo, że jako dziecko wychował się w bardzo katolickiej rodzinie. Dlatego jest to nie-spowiedź, bo Miller jednoznacznie stwierdza, że jest osobą niewierzącą i niepraktykującą.

W tej rozmowie wątków prywatnych, osobistych, jest więcej - ale dotyczy ona jednak przede wszystkim roli Kościoła w życiu publicznym, zwłaszcza politycznym. Bo były premier przyznaje, że wielokrotnie był zmuszony załatwiać z Kościołem różne sprawy - jak to polityk z organizacją, która ma polityczny wpływ.

Wśród wspomnień i zjadliwych anegdot pojawiają się pytania o szantaż ze strony Kościoła w sprawie wynagrodzeń dla księży - katechetów. I o kompleksy, które miały powodować, że tzw. postkomuniści "czapkowali" biskupom jeszcze bardziej, niż politycy z PRLowskiej opozycji.

Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia.

Poprzednie odcinki cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" to rozmowy z byłymi prezydentami: Bronisławem Komorowskim i Aleksandrem Kwaśniewskim, wicemarszałkami Senatu: Bogdanem Borusewiczem i Michałem Kamińskim oraz z Barbarą Labudą, polityczką UW i UD a potem wysoką urzędniczką w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego.

TOK FM PREMIUM