"Wałęsa nie chciał być biskupem, więc biskupem został ktoś gorszy". Spowiedź Lecha Wałęsy

Jak Lech Wałęsa dzisiaj patrzy na działalność księży Jankowskiego i Cybuli, jak oceniał i ocenia arcybiskupa Głódzia? Skąd wzięła się Matka Boska w klapie byłego przewodniczącego "Solidarności" i ile ma takich znaczków? Ten wywiad to jednak nie tylko personalia i anedgoty. Lech Wałęsa oddziela w tej rozmowie Kościół jako wspólnotę wszystkich wiernych, od hierarchów, którzy, jak przyznaje były prezydent, nie zawsze się sprawdzili. Posłuchaj, jak Wałęsa broni swoich kontaktów z hierarchami i decyzji, np. w sprawie zakazu aborcji, które podejmował, gdy był prezydentem. I jak patrzy na Kościół z dzisiejszej perspektywy.

Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia.

Poprzednie odcinki cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" to rozmowy z byłymi prezydentami: Bronisławem Komorowskim i Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym premierem Leszkiem Millerem, wicemarszałkami Senatu: Bogdanem Borusewiczem i Michałem Kamińskim oraz z Barbarą Labudą, polityczką UW i UD a potem wysoką urzędniczką w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego.

DOSTĘP PREMIUM