Wiara a aborcja. Religia, religijność i polityczna hipokryzja. Fundamentalna spowiedź Marka Jurka

Obnoszenie się z religijnością przez polityków szkodzi Kościołowi - uważa były marszałek Sejmu Marek Jurek. Nie analizuje za bardzo, czy nie szkodzi to demokracji, czy państwu. Patrzy okiem katolika. Bezkompromisowo popiera zakaz aborcji, Radio Maryja, Ordo Iuris - w tej ostatniej sprawie uważa, że jego świętym obowiązkiem jest bronić legalnie działającej organizacji pozarządowej. Staje w obronie chrześcijańskich wartości a nie politycznego pragmatyzmu. "Dlatego jest pan na uboczu, panie marszałku" - podsumowuje Magdalena Rigamonti. "To zależy jak patrzeć" - odpowiada Marek Jurek.

Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia.

Poprzednie odcinki cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" to rozmowy z byłymi prezydentami: Lechem Wałęsą, Bronisławem Komorowskim i Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym premierem Leszkiem Millerem, wicemarszałkami Senatu: Bogdanem Borusewiczem i Michałem Kamińskim oraz z Barbarą Labudą, polityczką UW i UD a potem wysoką urzędniczką w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego.

TOK FM PREMIUM