"Rozdział Kościoła od państwa jest, tylko trzeba go dobrze praktykować". Spowiedź Waldemara Pawlaka

Waldemar Pawlak wierzy, że nawet minister Przemysław Czarnek może powrócić na drogę cnoty i, na przykład, przywrócić do kanonu lektur dzieła Leszka Kołakowskiego. Były premier i wieloletni prezes PSL jest za spokojnym kompromisem, także w kwestii uczestnictwa Kościoła katolickiego w funkcjonowaniu państwa. Czyli, że Kościół uczestniczy, ale wstrzemięźliwie. Zdaniem Pawlaka wielu hierarchów doskonale to rozumie, zaś niektórym politykom "przytulającym" się chętnie do Kościoła można byłoby niejedno zarzucić, np. pewien rodzaj tchórzostwa i zrzucanie na Kościół odpowiedzialności w kwestii regulacji antyaborcyjnych.

Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia.

Poprzednie odcinki cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" to rozmowy z byłymi prezydentami: Lechem Wałęsą, Bronisławem Komorowskim i Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym premierem Leszkiem Millerem, byłymi marszałkami Sejmu: Ludwikiem Dornem i Markiem Jurkiem, wicemarszałkami Senatu: Bogdanem Borusewiczem i Michałem Kamińskim oraz z Barbarą Labudą, polityczką UW i UD a potem wysoką urzędniczką w kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego.

TOK FM PREMIUM