"Pracowała w ruinach WTC. Jest bezdomna, chora, bez szans na pracę, rentę czy odszkodowanie. Do Polski nie wróci, bo się wstydzi" Przemilczane ofiary zamachów
Dzisiejszy rozmówca Magdaleny Rigamonti od wielu lat mieszka w Nowym Jorku, jest terapeutą ale też pomaga ludziom, którzy zachorowali wskutek pracy w ruinach WTC dostać odszkodowanie albo rentę. Opowiada, że wielu załamało się psychicznie i porzuciło dotychczasowe zajęcia. Inni, schorowani, koczują w schroniskach dla bezdomnych bez pozwoleń na pracę. Często osoby, które przyszły do niego, by pomógł przy staraniach o odszkodowanie wysyłał do psychoterapeuty: mimo, że sam także jest terapeutą nie chce działać w konflikcie interesów, czyli swych interesantów w sprawach WTC Victim Compensation czynić zarazem klientami prowadzonych przez siebie terapii.
Koszmar zamachów na WTC trwa do dziś. Tysiące żyjących ofiar system pozostawił na lodzie: bez pracy, dachu nad głową i jakiegokolwiek źródła utrzymania. Daniel Bernatowicz opowiada bowiem o ludziach, którym pomógł ale też o osobach, którym nie udało się pomóc: którzy z bardziej lub mniej uzasadnionych przyczyn nie mają szans ani na odszkodowanie, ani na rentę chorobową.
Te historie znajdziesz tutaj:
11 września o 14:46 polskiego czasu świat zamarł. Ale życie w Nowym Jorku musiało toczyć się dalej. Jakie rany zostały w sercach, głowach, ciałach tych, którzy przeżyli atak na WTC, i którzy pamiętają to, co się wtedy wydarzyło? W 20. rocznicę zamachów na WTC Magdalena Rigamonti zaprasza na podcastowy cykl rozmów "WTC. Rykoszet".
WTC. Rykoszet" to cykl sześciu rozmów pokazujących z różnych perspektyw atak na WTC 11 września 2001 roku i jego konsekwencje, które po 20 latach wciąż są odczuwalne i rykoszetem wpływają na życie wielu ludzi. Cykl pokazuje wydarzenia sprzed dwóch dekad z osobistego punktu widzenia tych, którzy albo byli i widzieli, albo sami zostali poszkodowani, albo do dziś walczą ze skutkami tych wydarzeń.
W pierwszym odcinku podcastu Rigamonti rozmawiała z polskim robotnikiem pracującym przy rozbiórce sięgających 14. piętra ruin WTC. W drugim - z artystką multimedialną Magdaleną Meissner, która w dniu zamachu mieszkała na nowojorskim Manhattanie. W trzecim - z Małgorzatą Zawadką, w czasie zamachów na WTC nowojorską korespondentką polskiej edycji tygodnika "Newsweek". Kolejna rozmowa: w piątek, 8 października 2021.
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"
-
Iga Świątek wygrała z Beatriz Haddad Maią. Polka w finale French Open
-
Nowy Jork utonął w gęstym dymie. Obrazki niczym z apokaliptycznego filmu
- Ujarzmić kobiece lęki. Czego i z jakiego powodu się boimy?
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca
- Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
- ETPC podjął decyzję w sprawie skargi ośmiu kobiet. Oskarżały Polskę o brak dostępu do aborcji
- Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową w sprawie "lex Tusk". Co dalej?