"Pracowała w ruinach WTC. Jest bezdomna, chora, bez szans na pracę, rentę czy odszkodowanie. Do Polski nie wróci, bo się wstydzi" Przemilczane ofiary zamachów

"Znałem Polaka, który naprawdę dużo przeżył: był pałowany przez milicjanta, widział zbrodnie reżimu Kadafiego w Libii. Ale dopiero WTC kompletnie zniszczyło mu psychikę. Pracował w Ground Zero przy azbestach, ale rzucił tę pracę, został kierowcą. Jednak nadal miał problem, żeby pojechać na Dolny Manhattan". Daniel Bernatowicz opowiada takich historii więcej.

Dzisiejszy rozmówca Magdaleny Rigamonti od wielu lat mieszka w Nowym Jorku, jest terapeutą ale też pomaga ludziom, którzy zachorowali wskutek pracy w ruinach WTC dostać odszkodowanie albo rentę. Opowiada, że wielu załamało się psychicznie i porzuciło dotychczasowe zajęcia. Inni, schorowani, koczują w schroniskach dla bezdomnych bez pozwoleń na pracę. Często osoby, które przyszły do niego, by pomógł przy staraniach o odszkodowanie wysyłał do psychoterapeuty: mimo, że sam także jest terapeutą nie chce działać w konflikcie interesów, czyli swych interesantów w sprawach WTC Victim Compensation czynić zarazem klientami prowadzonych przez siebie terapii.

Koszmar zamachów na WTC trwa do dziś. Tysiące żyjących ofiar system pozostawił na lodzie: bez pracy, dachu nad głową i jakiegokolwiek źródła utrzymania. Daniel Bernatowicz opowiada bowiem o ludziach, którym pomógł ale też o osobach, którym nie udało się pomóc: którzy z bardziej lub mniej uzasadnionych przyczyn nie mają szans ani na odszkodowanie, ani na rentę chorobową.

Te historie znajdziesz tutaj:

11 września o 14:46 polskiego czasu świat zamarł. Ale życie w Nowym Jorku musiało toczyć się dalej. Jakie rany zostały w sercach, głowach, ciałach tych, którzy przeżyli atak na WTC, i którzy pamiętają to, co się wtedy wydarzyło? W 20. rocznicę zamachów na WTC Magdalena Rigamonti zaprasza na podcastowy cykl rozmów "WTC. Rykoszet".

WTC. Rykoszet" to cykl sześciu rozmów pokazujących z różnych perspektyw atak na WTC 11 września 2001 roku i jego konsekwencje, które po 20 latach wciąż są odczuwalne i rykoszetem wpływają na życie wielu ludzi. Cykl pokazuje wydarzenia sprzed dwóch dekad z osobistego punktu widzenia tych, którzy albo byli i widzieli, albo sami zostali poszkodowani, albo do dziś walczą ze skutkami tych wydarzeń.

W pierwszym odcinku podcastu Rigamonti rozmawiała z polskim robotnikiem pracującym przy rozbiórce sięgających 14. piętra ruin WTC. W drugim - z artystką multimedialną Magdaleną Meissner, która w dniu zamachu mieszkała na nowojorskim Manhattanie. W trzecim - z Małgorzatą Zawadką, w czasie zamachów na WTC nowojorską korespondentką polskiej edycji tygodnika "Newsweek". Kolejna rozmowa: w piątek, 8 października 2021.

TOK FM PREMIUM