"Po tym wyroku 'wspieracze dobrej zmiany' w togach powinni liczyć się z zarzutami karnymi w przyszłości". Sędzia Waldemar Żurek po wyroku TSUE w jego sprawie

"Jestem roześmiany. To jest zastrzyk nowej energii i nadziei w walce o wolne sądy" - mówi nam sędzia Waldemar Żurek po dzisiejszym werdykcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. "Warto także pamiętać, że to nie jest wyrok wyłącznie w sprawie sędziego Żurka. Wyznaczone przez niego standardy mają zastosowanie wobec wszystkich sędziów w Polsce, i Europie" - dodaje Michał Wawrykiewicz. A Sylwia Gregorczyk-Abram, zza oceanu, dodaje do tej sprawy amerykańską perspektywę prawniczych standardów.

"Przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów" - stwierdził w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wydał wyrok w sprawie skargi sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, Waldemara Żurka. Całą historię tej sprawy przedstawiamy tutaj, wyjaśniamy także oczywiście w rozmowie w podcaście:

To rozmowa o tyle szczególna, że Sylwia Gregorczyk-Abram wraz z Michałem Wawrykiewiczem są pełnomocnikami sędziego Waldemara Żurka w postępowaniu w tej sprawie przed TSUE.

TOK FM PREMIUM