Otaczał ich zapach śmierci. Polskie historie, i rykoszety, traum WTC

"Kiedy byłem w muzeum WTC, pomyślałem sobie: Amerykanie stworzyli miejsce wiecznej pamięci ofiar tragedii z 11 września 2001, przecież polskie ofiary WTC także zasługują na pomnik - niech stanie się nim książka, która opisuje ich nieznane dotąd, a przynajmniej nie w całości, historie" mówi w tej rozmowie Kamil Turecki - dziennikarz, autor książki "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center. Polskie historie".

Ta rozmowa jest spojrzeniem w przeszłość i teraźniejszość jako rykoszet tej przeszłości w oczach dziennikarza, który przez wiele godzin słuchał wspomnień wydarzeń sprzed 20 lat. Ma też jednak nietypową perspektywę: bo historie te opowiada dzisiejszy 30-latek. Cała rozmowa tutaj:

Pod gruzami WTC zginęło ośmioro Polaków, ofiarami tragedii są jednak także ci, którzy przeżyli sam zamach oraz wszyscy, którzy pracowali przy odgruzowywaniu ruin. Część z nich zmarła, pozostali nierzadko zmagają się z chorobami, które są konsekwencją pracy w ciężkich warunkach, przy bardzo dużym zanieczyszczeniu powietrza rakotwórczymi substancjami.

W pierwszym odcinku podcastu Magdalena Rigamonti rozmawiała z polskim robotnikiem pracującym przy rozbiórce sięgających 14. piętra ruin WTC. W drugim - z artystką multimedialną Magdaleną Meissner, która w dniu zamachu mieszkała na nowojorskim Manhattanie. W trzecim - z Małgorzatą Zawadką, w czasie zamachów na WTC nowojorską korespondentką polskiej edycji tygodnika "Newsweek". Czwarty odcinek jest rozmową z Danielem Bernatowiczem: terapeutą, który pomaga też ofiarom WTC w uzyskiwaniu odszkodowań za uszczerbek na zdrowiu.

TOK FM PREMIUM