Za raka jest 250 tysięcy USD, astma: 60-90 tysięcy. Za traumę odszkodowań nie ma. Mecenas Andrew Kaminski pomaga poszkodowanym w WTC

9 mld USD poszło już na odszkodowania za WTC. Poszkodowani, którzy chcieliby się o nie ubiegać mają już na to niespełna rok. Mecenas Kaminski uważa, że warunki, jakie trzeba spełnić, by dostać odszkodowanie są bardzo przyjazne. Podkreśla, że pomaga poszkodowanym w WTC i przy odgruzowywaniu Polakom. "Na tych sprawach nie zarabiam dużo, ale mam ogromną satysfakcję" - mówi Magdalenie Rigamonti.

W ostatnim odcinku cyklu "WTC. Rykoszet" rozmowa z mec. Andrew Kaminskim, adwokatem polskiego pochodzenia pracującym od lat w Nowym Jorku. Posłuchaj:

Pod gruzami WTC zginęło ośmioro Polaków, ofiarami tragedii są jednak także ci, którzy przeżyli sam zamach oraz wszyscy, którzy pracowali przy odgruzowywaniu ruin. Część z nich zmarła, pozostali nierzadko zmagają się z chorobami, które są konsekwencją pracy w ciężkich warunkach, przy bardzo dużym zanieczyszczeniu powietrza rakotwórczymi substancjami.

O takich właśnie i wielu innych konsekwencjach, często wieloletnich, o rykoszetach po WTC, jest właśnie seria podcastów w cyklu "WTC. Rykoszet".

W pierwszym odcinku podcastu Magdalena Rigamonti rozmawiała z polskim robotnikiem pracującym przy rozbiórce sięgających 14. piętra ruin WTC. W drugim - z artystką multimedialną Magdaleną Meissner, która w dniu zamachu mieszkała na nowojorskim Manhattanie. W trzecim - z Małgorzatą Zawadką, w czasie zamachów na WTC nowojorską korespondentką polskiej edycji tygodnika "Newsweek". Czwarty odcinek jest rozmową z Danielem Bernatowiczem: terapeutą, który pomaga też ofiarom WTC w uzyskiwaniu odszkodowań za uszczerbek na zdrowiu. W piątym o wspomnieniach żyjących ofiar opowiada Kamil Turecki - dziennikarz, autor książki "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center. Polskie historie".

TOK FM PREMIUM