Przychodzi Dziad do Pytlakowskiego, a Najsztub do Pershinga. "Mafia po polsku" i gangstersko-mafijna historia Polski

Jak zaczęła się polska mafia? Na czym gangsterzy zarobili najwięcej pieniędzy? Jak między sobą walczyli, ale też jak wspólnie się bawili? Kim tak naprawdę byli i dlaczego to wszystko się skończyło? O tym wszystkim posłuchasz w podcaście "Mafia po polsku" - na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM.
Zobacz wideo

Piotr Najsztub przy udziale wieloletniego dziennikarza śledczego Piotra Pytlakowskiego pokazuje gangstersko-mafijną Polskę sprzed zaledwie dwudziestu kilku lat. Polskę, która dla jednych jest wspomnieniem zamierzchłej przeszłości, a dla innych - zupełnie nieznanym światem, w który dziś trudno wręcz uwierzyć.  

"Mafia po polsku", "Rzeczpospolita kościelna" i inne produkcje oryginalne TOK FM realizowane są specjalnie dla subskrybentów - sprawdź ofertę z 60% rabatem i dołącz do nas!

WEJDŹ I SŁUCHAJ PODCASTU "MAFIA PO POLSKU"

Polscy mafiozi lat 90. używają broni maszynowej i bomb. Niektórzy jeżdżą mercedesami, ale ci na dorobku - trabantami i ładami. Czasem mieszkają w willach, a czasem w blokach. Potrafią wozić towary całymi pociągami, a narkotyki produkować w fabrykach, dbając o najwyższą jakość towaru.  

Umownie nazywano ich Wołominem i Pruszkowem, ale tak naprawdę mieszkali w wielu dzielnicach Warszawy i podwarszawskich miejscowościach, a niektórzy ze znanych gangsterów - także w innych regionach Polski.  

Polska mafia to także wprowadzane na krótko przepisy, które umożliwiały dorabianie się fortun w krótkim czasie, ale też przepisy, które pomogłyby walczyć z przestępczością zorganizowaną i korupcją, ale całymi latami ich nie wprowadzano. A więc: słabe państwo z biedną, nierzadko skorumpowaną i słabą policją.  

Autorami cyklu "Mafia po polsku" są dziennikarz śledczy "Polityki" Piotr Pytlakowski i współpracujący z TOK FM Piotr Najsztub, gospodarz poniedziałkowej audycji "Prawda nas zaboli". Obaj, pracując w mediach w pierwszej połowie lat 90., pisali m.in. artykuły śledcze.

Podcastu "Mafia po polsku" można słuchać na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM - w sumie cykl liczyć będzie 11 odcinków, a całości mogą słuchać subskrybenci TOK FM Premium.

A jest to najlepszy moment, by zostać subskrybentem TOK FM Premium. Z okazji Black Friday mamy ofertę, jakiej jeszcze nie było - Dostęp Premium TOK FM ze zniżką aż 60 proc.! Skorzystaj z okazji i zacznij słuchać oryginalnych produkcji TOK FM - poza cyklem "Mafia po polsku" mamy również podcastowe serie: polityczny "Sabat symetrystów", gospodarcze "Cotygodniowe podsumowanie roku", historyczny "Babel. Rzeczpospolita Multi-Kulti", "Nasze wewnętrzne konflikty" na styku filozofii i psychoterapii, a także podcast "Szkoda czasu na złe seriale" - oczywiście o serialach. Dostęp Premium to również bogate archiwum TOK FM z audycjami Cezarego Łasiczki, Karoliny Lewickiej, Agnieszki Lichnerowicz czy Macieja Zakrockiego. I wreszcie Dostęp Premium to TOK FM w wersji bez reklam - radio na żywo, gdzie bloki reklamowe zastąpiliśmy muzyką. 

TOK FM PREMIUM