Program Klimatyczny. W TOK FM o kryzysie klimatycznym i najważniejszych wydarzeniach COP26

Trwa Szczyt Klimatyczny. W TOK FM przyglądamy się temu, co dzieje się w Glasgow - słuchamy deklaracji, prześwietlamy wypowiedzi i sprawdzamy, jak to się ma do sytuacji, w której jako ludzkość się znajdujemy. Słuchaj "Programu Klimatycznego" - co wieczór w TOK FM przez cały czas trwania COP26.
Zobacz wideo

- Ludzkości już dawno odmierzono czas w kwestii zmian klimatycznych. Została minuta do północy i musimy działać już teraz. Jeśli dziś nie podejdziemy poważnie do kwestii zmian klimatycznych, jutro dla naszych dzieci będzie już za późno - mówił brytyjski premier Boris Johnson, otwierając Szczyt Klimatyczny w Glasgow

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w swoim przemówieniu wskazał z kolei, że ostatnie sześć lat od czasu zawarcia porozumienia paryskiego było najbardziej gorącymi w historii. - Wciąż zmierzamy w kierunku katastrofy klimatycznej - mówił Guterres, dodając, że "porażka nie jest opcją", ale "wyrokiem śmierci" dla wielu krajów rozwijających się. - Stoimy w obliczu chwili prawdy, szybko zbliżamy się do punktów krytycznych - podkreślił.

Głównym celem trwającej do 12 listopada konferencji jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 r., gdy po raz pierwszy wszystkie kraje zawarły porozumienie o walce z globalnym ociepleniem i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ustalono wówczas, że wszystkie strony będą "kontynuować wysiłki" w celu ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 st. C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej i utrzymania tego wzrostu "znacznie poniżej" 2,0 st. C.

Czy spotkanie światowych przywódców zakończy się złożeniem deklaracji działania? Czy podjęte zostaną przełomowe zobowiązania? Czy też skończy się na szukaniu winnych i wskazywaniu tych bardziej odpowiedzialnych? 

O odpowiedziach na te pytania, a także o tym, w którym momencie katastrofy klimatycznej jesteśmy, będziemy rozmawiać z gośćmi "Programu Klimatycznego" w TOK FM. Codziennie od 1 do 12 listopada tuż po godz. 21:00 dziennikarz TOK FM Thomas Orchowski podsumuje najważniejsze wydarzenia związane ze szczytem COP26. Po nim głos zabiorą goście zaproszeni przez Agnieszkę Lichnerowicz, Macieja Zakrockiego, Tomasza Settę, Filipa Kekusza, Pawła Sulika czy Adama Ozgę. Audycję wydaje Karolina Kłaczyńska. Zapraszamy do słuchania - również na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM