Przemyk miał długie włosy, rozpiętą koszulę i szedł boso. Wygłupiają się, upadają, więc jest powód do interwencji [BLIZNY, odc. 1]

12 maja Grzegorz Przemyk poszedł z kolegami świętować połowę matury - czuł, że egzaminy pisemne dobrze mu poszły. A ustne wiadomo - już łatwiejsze. Grzesiek miał długie włosy, rozpiętą koszulę i szedł boso. Pili wino, wygłupiali się, nagle pojawiła się milicyjna nyska... Dwa dni później Grzesiek nie żył.

Tu przychodzili literaci, dziennikarze. To był dobry punkt w centrum miasta. Poza tym Barbara Sadowska znała Wiktora Woroszylskiego, kogoś bardzo ważnego dla rodzącej się opozycji. No i znała francuski, miała dostęp do płyt i książek, mogła sama coś przetłumaczyć. A jej mieszkanie było domem otwartym - każdy, kto ją znał, mógł przyjść, poczekać na gospodynię, rozgościć się.

W bloku, w którym z matką mieszkał Grzegorz Przemyk, rozpoczyna się opowieść, którą Cezary Łazarewicz snuje w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. To pierwszy odcinek cyklu "Blizny" inspirowanego zbliżającą się 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Podcast "Blizny" to cztery opowieści o losach czterech młodych ludzi, których w ostatniej dekadzie PRL aparat władzy pozbawił życia. 

Posłuchaj pierwszego odcinka podcastu "Blizny":

Pierwszy odcinek cyklu "Blizny" to historia Grzegorza Przemyka, młodego poety, syna poetki, pobitego śmiertelnie na komisariacie milicji. To jednak nie tylko opis tragicznych wydarzeń, ale też samej postaci Przemyka i jego matki, Barbary Sadowskiej. A także późniejszego, wieloletniego zacierania śladów zbrodni przez komunistyczne władze.

Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z Cezarym Łazarewiczem, autorem książki "Żeby nie było śladów", która stała się kanwą filmu fabularnego, będącego polskim kandydatem do Oscara. Rigamonti i Łazarewicz wychodzą ze studia i wjeżdżają na 11. piętro bloku, pod drzwi mieszkania, w którym mieszkał Grzegorz z mamą. Idą też na warszawski Plac Zamkowy, a stamtąd śladem "ostatniej drogi Grzegorza Przemyka". Wspominają tragiczne zdarzenia, zastanawiają się też nad ich genezą oraz wnioskami, jakie płyną z tej historii.

Pierwszy odcinek cyklu "Blizny" na tokfm.pl i w aplikacji mobilnej TOK FM w poniedziałek, 22 listopada 2021. Kolejne premiery - w kolejne poniedziałki. Ostatni odcinek cyklu ukaże się 13 grudnia 2021, w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Autorką wszystkich rozmów jest Magdalena Rigamonti, podcast wyreżyserował Bartosz Dąbrowski. Grafiki przygotowuje Kevin Kwiatkowski.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM