Prawo do rzetelnego sądu sprzeczne z Konstytucją? "Trybunał" Julii Przyłębskiej wydaje coraz więcej tzw. "orzeczeń"
W konkretnej sprawie, o którą tu chodzi, mówiąc w uproszczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że obsadzenie Trybunału Konstytucyjnego "sędzią dublerem" narusza prawa człowieka, bo narusza prawo do sprawiedliwego sądu. To tzw. sprawa Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce. Kwestionowany przez Ziobrę i Przyłębską art. 6 konwencji głosi: "Każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą".
Nasz dzisiejszy gość, adwokat Mikołaj Pietrzak, dziekan warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej, autor licznych skarg do ETPCz w Strasburgu przypomina, że dopóki ETPCz nie zaczął orzekać przeciwko Polsce, wielu ludzi latami siedziało za kratami bez wyroku, w aresztach. Bywało, że nawet ponad 10 lat. Kiedy Polska zaczęła przegrywać takie sprawy prze Trybunałem problem wieloletnich aresztów się zmniejszył. Teraz może "wrócić stare". A przykład wieloletnich aresztów to tylko jedna z grup spraw, jakimi zajmował się Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Jest jednak jeszcze kwestia - jak w tytule: jak daleko może się jeszcze posunąć "Trybunał" Przyłębskiej. POSŁUCHAJ całej rozmowy w podcaście:
Rozmowa odbyła się jeszcze przed ogłoszeniem przez "Trybunał" jego "orzeczenia".