Egzekucja ministra, zabójstwo generała. Parole i Magdalenka: strzelanina i hekatomba

Policyjną krwią spłynął w Polsce przełom wieków. Paradoksalnie najbardziej przypadkową śmiercią wśród tych tragicznych zdarzeń wydaje się dzisiaj zabójstwo byłego Komendanta Głównego Policji, generała Marka Papały. Tego jednak nie wiemy do końca, bo sprawa do dziś nie została ostatecznie rozstrzygnięta. Po części zapewne dlatego, że u szczytów władzy zdawano się nie dopuszczać myśli, że generał, do niedawna szef policji, mógł być przypadkową ofiarą zwykłego przestępcy. Czy za takim podejściem stały jakieś polityczne gry i kalkulacje? To pytanie także pozostanie chyba bez odpowiedzi.

Z kolei sprawa zabójstwa innej postaci z politycznego świecznika, ministra (cóż, że sportu, ale jednak ministra) Jacka Dębskiego, wyjaśniona została praktycznie bez najmniejszych wątpliwości. I jest to wyjaśnienie, które także raczej pośmiertnej legendy Dębskiemu nie zapewnia. Co innego legenda Inki, tajemniczej piękności, która ministra wystawiła na strzał egzekutora.

POSŁUCHAJ:

Jak zaczęła się polska mafia? Na czym gangsterzy zarobili najwięcej pieniędzy? Jak między sobą walczyli, ale też jak wspólnie się bawili? Kim tak naprawdę byli i dlaczego to wszystko bezpowrotnie się skończyło? O tym wszystkim posłuchasz w podcaście "Mafia po polsku".

Najlepiej zacząć od początku, wszystkie wcześniejsze odcinki znajdziesz tutaj:

DOSTĘP PREMIUM