Rewolucja nadejdzie od środka. Jak sygnaliści rozsadzają świat technologii [TECHSTORIE, odc. 4.]

Opowiadają o tym, jak wielkie firmy technologiczne działają od środka. Ujawniają, jak deklaracje i obietnice o działaniu dla dobra ogółu mają się do rzeczywistości i danych, które przelewają się przez formy technologiczne. Sygnaliści - czy są ostatnią nadzieją dla nas, użytkowników technologii, na prawdę o jej działaniu?

Frances Haugen to jedno z najgorętszych nazwisk w tym roku w świecie technologii. Nie ze względu na jakiś szczególny awans, odkrycie czy patent. Ale w związku z jej wystąpieniem na najważniejszych forach publicznych z informacjami o tym, jak Facebook (a właściwie Meta) działa naprawdę, co wie o skutkach tych działań i jak bardzo nic z tym nie robi. 

Haugen, choć budząca wielkie zainteresowanie, nie jest pierwszą czy najgłośniejszą sygnalistką, która zdecydowała się opowiedzieć o mechanizmach działających wewnątrz świata Big Techów. Wystarczy wspomnieć o aferze Cambridge Analytica, która przewartościowała podejście do mediów społecznościowych. 

Czy dziś jest już tak, że sygnaliści są jedyną opcją poznania, jak firmy technologiczne działają naprawdę? Czy jesteśmy na ich szczerość i odwagę skazani? Czy ci gwiżdżący na alarm specjaliści z przeszłością w technologicznych gigantach są zawsze ideowcami, którzy biorą na sztandar dobro ogółu? Czy też ich kampanie to doskonale zaplanowane i obsługiwane przez profesjonalne firmy PR-owe krucjaty? A nawet jeśli - to czy to źle?

O tym jest czwarty już odcinek podcastu Joanny Sosnowskiej i Sylwii Czubkowskiej "Techstorie". Posłuchaj! 

W podcaście "Techstorie" Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska, doskonałe dziennikarki technologiczne, wyjaśniają coraz bardziej skomplikowany świat technologii i ich wpływu na nasze życie. Rozejrzyj się i spróbuj wskazać jakąś dziedzinę życia, w której nie towarzyszy ci technologia. Trudne do wypatrzenia, jeśli nie niemożliwe, prawda? Właśnie dlatego powstały "Techstorie".

Wcześniejsze odcinki znajdziesz TUTAJ, a także na You Tube, Spotify czy iTunes. Możesz też do nas pisać - na adres techstorie@tok.fm.

TOK FM PREMIUM