Podcasty 2021. To, co najlepsze w TOK FM, czyli audycje, rozmowy i cykle, których nie można przegapić

Ten rok obfitował w wydarzenia - było o czym dyskutować, co komentować, o co się spierać. Dlatego wybraliśmy dla Państwa 100 odcinków audycji i podcastów TOK FM do nadrobienia w czasie świąt.
Zobacz wideo

Bohaterka tego wydania "Los Polandos" przyjechała do Polski w wieku 13 lat z Tybetu. Nie umiała wtedy pisać ani czytać, ale udało się jej skończyć medycynę. Sonam Skopiec opowiada o życiu dziecka w wysokich górach, w rodzinie nomadów, ale też o marzeniach o szkole, szoku, jakim były dla osoby wyznania buddyjskiego polskie cmentarze, zdziwieniu, że wszyscy tutaj gdzieś biegną... Posłuchaj:

Byliśmy chłopami świeżutko po przejściach - mówi Kuba Kawalec o pracy nad płytą "Ślepota". To pierwszy solowy album wokalisty Happysad. Artysta w obszernym wywiadzie opowiada Kamilowi Wróblewskiemu również o nietolerancji, polityce, terapii, wierze i apostazji:

Psychologia jest dziś popularna jak nigdy dotąd. Psychologowie wypowiadają się często w mediach, prowadzą popularne profile w sieciach społecznościowych, pracują jako terapeuci. Jednocześnie też coraz częściej mówi się o głębokim kryzysie w psychologii, zwłaszcza dotyczącym jej naukowych podstaw i przełożenia na praktykę. Jakie wyzwania stoją przed współczesną psychologią? I jak jej kondycja przekłada się na nasze życie? O tym opowiada dr Tomasz Witkowski:

Zargan Nasordinova widziała na własne oczy obie wojny czeczeńskie, jej dzieci również. To, czego doświadczyła, wyciskało łzy z oczu strażnikom granicznym w Polsce. Pewnie dlatego niepełnosprawność i zespół stresu pourazowego towarzyszą całej rodzinie od lat. Poskładać życie po tym, co przeszła, to wyzwanie, któremu stara się sprostać każdego dnia.

Gościem tego odcinka "Wywiadu politycznego" był Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, były premier i przewodniczący Rady Europejskiej, z którym rozmawiamy o władzy, hejcie oraz Szymonie Hołowni i wyborcach. Pytamy również o to, Jak wygrać wybory (nie tylko w Ameryce)? Pytanie jest nawiązaniem do jednego z rozdziałów książki "Wybór" Donalda Tuska i Anne Applebaum. Posłuchaj:

Ona odchodzi z innym mężczyzną, on zostaje z dzieckiem. Co o współczesnych związkach i rozstaniach mówi serial "Sceny z życia małżeńskiego"? Co o rozstaniach? Jaka jest współczesna definicja dobrego związku? I gdzie w tym wszystkim jest dziecko? Jak możemy go wykorzystać kinoterapeutycznie? Posłuchaj odcinka audycji "Dobra terapia":

Najstarszy w Polsce i w Europie stały, amatorski teatr. Najdłuższy i także najstarszy w Europie tunel kolejki wąskotorowej. Bijące na niemal każdym kontynencie dzwony i dymiące na całym świecie fajki, które powstają tylko tu. Imponujące pierścienie fortów z czasów I wojny światowej, które czyniły miasto jedną z największych, trzykrotnie obleganych twierdz. A do tego drożdżówki z kaszą gryczaną i ziemniakami, proziaki, nalewki z derenia i gołąbki ziemniaczane. Poznajcie Przemyśl:

Wywiad z dr. Jamesem Suzmanem, antropologiem z Cambridge University, autorem książki "Praca. Historia tego jak spędzamy swój czas". Suzman pokazuje, jak nasi przodkowie mogą nas zainspirować do zerwania z kultem pracy, który jest charakterystyczny dla naszej kultury. Mówi m.in.: "Ja spędzam dużą część swojego życia, by odłożyć na fundusz emerytalny, z którego mogę nawet nie skorzystać, albo by uskładać na edukację dzieci, gdy dorosną. To, co robimy, jest bardzo skoncentrowane na przyszłości. Tymczasem łowcy i zbieracze byli bardzo skoncentrowani na tym, co tu i teraz. Nie tracili czasu na budowanie nadwyżek albo zdobywanie więcej, niż było im potrzebne. Co więcej, uważali takie działania za przeciwskuteczne, gdyż gdy już podjęli wysiłek, by zdobyć więcej niż potrzebowali, pojawiał się problem kontrolowania tych nabytków, celem stawała się więc władza". Posłuchaj:

Spinalonga, grecka wyspa leżąca u wybrzeży Krety, przez dekady była więzieniem, w którym trzymano trędowatych. Ci, którzy widzieli słoneczną, otoczoną pięknym morzem wyspę, będą bardzo zdziwieni jej historią. W tym odcinku audycji opowiada o niej Małgorzata Gołota, autorka książki "Spinalonga. Wyspa trędowatych":

Czy uważasz, że dobry związek wymaga 100 proc. szczerości? A jeśli tak, to czy według Ciebie ta zasada odnosi się do seksu? Posłuchaj tego odcinka "SexAudycji":

Pomysł nie jest nowy: wykorzystać satelity wokół Ziemi, by określać położenie obiektów na jej powierzchni. Ba, pomysł jest wręcz stary. Nawigacja satelitarna zrobiła się oczywista jak internet. I też nie zwracamy uwagi na to, jak działa.

Kiedy mogło dojść do wybuchu III wojny światowej? "Lęk przed wojną towarzyszył mocarstwom do 1986 roku" - mówi prof. Paweł Machcewicz, historyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. A pretekstem do rozmowy były pewne słowa pewnego premiera:

Prokurator Katarzyna Szeska - zgodnie z decyzją przełożonych - miała zostać delegowana z Warszawy do oddalonego o ponad 300 km Jarosławia na Podkarpaciu. Smaczku sprawie dodaje fakt, że w Jarosławiu wcale nie ma braków kadrowych - szefowa tamtejszej prokuratury przekazała, że na 9 etatów wszystkie są obsadzone. Pani prokurator do Jarosławia nie pojechała, jest na zwolnieniu lekarskim. Po raz pierwszy publicznie przyznaje: "Tak, mierzę się z depresją".

"Rząd zrzucił na nas odpowiedzialność za czyjeś życie. Tylko od naszych wyborów zależy czasami, czy ktoś przeżyje. To muszą teraz dźwigać nasze sumienia. To jest bardzo ciężkie, za ciężkie" - mówią mieszkańcy strefy stanu wyjątkowego wzdłuż polsko-białoruskiej granicy. Poruszający reportaż Jakuba Medeka:

"Nigdy nie mieliśmy pacjenta, który wymagałby hospitalizacji, a byłby zaszczepiony. Nie jest prawdą, że u wszystkich dzieci zakażenie koronawirusem przebiega łagodnie" - mówiła w Poranku TOK FM dr Lidia Stopyra, specjalista chorób zakaźnych i pediatrii, kierownik Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie:

Co dwadzieścia lat temu rozwścieczyło publicystów i publicystki "Gazety Wyborczej" w tekście Agnieszki Graff? Co sama autorka uważała za feminizm wtedy i teraz? Czy władza Kościoła upadła? Gdzie jest nadzieja na zmianę? Posłuchaj tego odcinka audycji "Biuletyn rewolucyjny":

"Jestem wierzący, ale nie chciałbym być utożsamiany (z Kościołem katolickim w Polsce)" - tak zaczyna się to spotkanie, ta rozmowa, w której opowieść o czasach dawnych, niedawnych i dzisiejszych stanowi bolesną diagnozę fikcji, na jakiej opierają się w znaczącym stopniu stosunki pomiędzy państwem polskim a Kościołem katolickim. Bogdan Borusewicz, jeden z czołowych opozycjonistów w PRL, opierając się na osobistych doświadczeniach, wykazuje, że w czasach komunizmu większość księży i biskupów nie chciała mieć z opozycją nic wspólnego, Kościół jako instytucja - także. Pierwszy odcinek cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" Magdaleny Rigamonti, nagrodzonego Grand Press 2021 w kategorii wywiad. Posłuchaj:

Co skłania ludzi do buntu i rewolucji? Czy przemoc musi być na ekranie, żeby oddziaływać na widza? Czemu tak wielkie emocje film wywołał w rodzinnym mieście reżysera? Rozmawiamy z twórcą "Nowego porządku" Michelem Franco. Posłuchaj tego odcinka audycji "Światopodgląd":

O tym, jaki wpływ na los psów ma ich kolor:

Nasze podejście do technologii najczęściej przyjmuje dwie formy. Albo podchodzimy do niej entuzjastycznie i uważamy, że zmienia nasz świat na lepsze, albo boimy się jej i uważamy, że generalnie nam szkodzi. Często też sądzimy, że możemy nad technologią zapanować - albo samodzielnie, albo za pomocą przepisów czy agend rządowych. Czy kontrolowanie rozwoju technologii w ogóle jest możliwe? A jeśli nie, to jaki realny wpływ na nią możemy mieć? O tym opowiada Natalia Hatalska:

Jaka jest polityka rządu wobec czwartej fali? Czy ktoś powinien ponieść za nią odpowiedzialność? Czy jest szansa, że poniesie? Dr Katarzyna Kasia mówi wprost: Rząd abdykował. Posłuchaj:

Serial "Sprzątaczka" powstał na podstawie głośnej amerykańskiej książki reporterskiej. To opowieść o kobiecie, która odeszła od męża i próbuje wyrwać się z ubóstwa. W rolach głównych duet matki i córki: Andie MacDowell i Margaret Qualley. I inne ruchome obrazy na podstawie książek. Posłuchaj odcinka podcastu "Szkoda czasu na złe seriale":

Mikołaj Lizut rozmawia z Maciejem Nabrdalikiem, fotoreporterem pracującym m.in. dla "New York Times", zatrzymanym na granicy:

Merytokracja była wielka obietnicą systemu, który miał uwzględniać nie rasę, czy płeć, ale zasługi i kompetencje. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że merytokracja nie istnieje, jest tylko zasłoną dymną dla rodzących się plutokracji i nowoczesnej arystokracji; dzieci bogatych są bogate, dzieci rodziców z wyższym wykształceniem uczą się na tych samych prestiżowych uczelniach, a amerykański sen nie istnieje. W "Tyranii merytokracji" prof. Michael Sandel przekonuje jednak nie tylko, że współczesna merytokracja została skorumpowana, ale że problem jest znacznie głębszy. Merytokracja prowadzi bowiem do zwodniczego wrażenia, że bogaci i posiadający władzę sobie na to zasłużyli, a cała reszta, która ma niski status, też na to zasłużyła. No i teraz się buntuje. Posłuchaj odcinka audycji "Wieczorem":

W czerwcu 2019 roku asystentka rodziny z Piaseczna zgłasza, że sześciorgu rodzeństwa dzieje się krzywda, że trzeba je zabrać z domu rodzinnego. I że zabezpieczyć trzeba także mieszkające tam psy. Pięć miesięcy później, w listopadzie psy są już bezpieczne. Dzieci na pomoc muszą czekać jeszcze cztery miesiące - aż do lutego 2020 roku. Pierwszy odcinek serialu dokumentalnego "Piecza, zatytułowany "Rodzina jest święta" to brama do systemu. Poznajemy jego głównych aktorów i od razu stykamy się z konkretnymi przykładami rodzin, dzieci, ich historii, które bywają tak nieprawdopodobne, że aż trudno uwierzyć, że wydarzyły lub wciąż wydarzają się naprawdę. Zrozumiemy, kim jest w tym systemie dziecko, jak bezlitosne wobec niego potrafią być procedury i gdzie w tym wszystkim znajdują się politycy. Cykl nominowany do Grand Press 2021 oraz do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Robert Makłowicz jest świetnym przykładem jak, będąc przedstawicielem starszego pokolenia, komunikować się z powodzeniem z ludźmi należącymi do innych pokoleń, także znacznie młodszymi. Nie perorując ex cathedra do osób, dla których fakt, że jesteś na przykład "boomersem" odbiera ci autorytet, a nie go dodaje. To zresztą zjawisko, które może działać także w drugą stronę. Bo boomer nie musi być wcale szefem millenialsa, nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której będzie odwrotnie. Posłuchaj odcinka podcastu "Dobra praca":

O tym, jak wielką moc oddziaływania mają teorie spiskowe, mogliśmy się przekonać chociażby przy okazji pandemii. Niestety potrafią one być użyteczne politycznie i są w ten sposób wykorzystywane. - Najsłynniejszą teorię spiskową w historii III RP stworzyło Prawo i Sprawiedliwość - przypomina Karolina Lewicka.

Piotr Balazs mówi o tym, jak niesztampowo, ale i bezpiecznie spędzić wakacje. Czas na podróż kamperem.

"Mechanizm jest ten sam: Powrót tak, ale za odpowiednią cenę" - ocenia Jan Strzeżek, rzecznik koła parlamentarnego Porozumienia zapytany o kulisy powrotów posłów do Prawa i Sprawiedliwości. Z politykiem Porozumienia rozmawiamy o sposobach, jakimi walczy się o większość parlamentarną i przekonuje nieprzekonanych. Rzecznika Porozumienia pytamy również o wiceministra Łukasza Mejzę.

"Wszyscy moi przyjaciele z Polski, są po trzydziestce i nawet jeśli myślą progresywnie, to są już po ślubie, a żaden z moich niemieckich przyjaciół nie, chociaż są w związkach, planują swoją przyszłość... Z drugiej strony przyjechałem do Polski, kraju Jana Pawła II, i myślałem, że umocnię swoją wiarę. Zrozumiałem jednak, że w specyficzny sposób to Niemcy są bardziej chrześcijańskim społeczeństwem." W "Los Polandos" słodko-gorzka opowieść o relacjach polsko-niemieckich. Gościem jest Philipp Kempa, ekonomista, nauczyciel niemieckiego, tłumacz i społecznik:

Lista lektur do egzaminu wstępnego w jednym z warszawskich liceów zbulwersowała niektórych rodziców. Wątpliwości rozstrzyga prof. Piotr Śliwiński:

Kilka lat temu Lambda Warszawa jako pierwsza prowadziła Hostel Interwencyjny dla osób LGBT+, jednak ze względu na brak finansowania hostel musiał zawiesić swoją działalność. Ale przestrzeń wsparcia osób LGBT+ zagrożonych bezdomnością wraca do stolicy - niespełna miesiąc temu LAMBDA wygrała miejski konkurs i jest w trakcie przygotowywania mieszkań treningowych. W tym czasie w innych miastach w Polsce (a także w Warszawie) zaczęły się pojawiać podobne miejsca.

Migranci, którzy trafiają do Polski, znajdują miejsce w Ośrodkach dla Cudzoziemców - ośrodkach otwartych i zamkniętych, z kratami. Do takiego ośrodka trafiła kilka lat temu pani Roza, uchodźczyni z Czeczenii - trafiła tam razem z mężem i trójką swoich dzieci. Starszy syn miał wtedy 9 lat i naprawdę wiele rozumiał. Stwierdzono u niego Zespół Stresu Pourazowego.

Jak będzie wyglądał Nowy Ład? Jaki próg osiągnie inflacja? Ile zarabia europoseł i czy jest bogaty, czy obrzydliwie bogaty? Marek Belka u Grzegorza Sroczyńskiego w audycji "Świat się chwieje":

"Na pewno stracilibyśmy wiele naszych ulubionych miejsc wypoczynkowych: Dziwnów, Kołobrzeg, Mielno, Darłowo. Do Gdańska, Gdyni i Sopotu, do Wejherowa i Pucka - tam też wdarłaby się woda. Oczywiście Hel i Jastarnia byłby całkowicie stracone" - o takim scenariuszu mówiła w "Pierwszym śniadaniu w TOK-u" Urszula Stefanowicz:

Pierwszy odcinek cyklu "Blizny" to historia Grzegorza Przemyka, młodego poety, pobitego śmiertelnie na komisariacie milicji. To jednak nie tylko opis zbrodni, ale samej postaci Przemyka i jego matki, Barbary Sadowskiej. A także późniejszego, wieloletniego zacierania śladów tej zbrodni przez komunistyczne władze. Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z Cezarym Łazarewiczem, autorem książki "Żeby nie było śladów", która stała się kanwą filmu fabularnego, polskiego kandydata do Oscara. Rigamonti i Łazarewicz wychodzą ze studia i wjeżdżają na 11. piętro bloku, pod drzwi mieszkania, w którym mieszkał Grzegorz z mamą. Idą też na warszawski Plac Zamkowy, a stamtąd śladem "ostatniej drogi Grzegorza Przemyka". Wspominają tragiczne zdarzenia, zastanawiają się też nad ich genezą oraz wnioskami, jakie płyną z tej historii.

O metodach upamiętniania poprzez sztukę i "sztukę" rozmawiają: Anda Rottenberg i Anna Wacławik-Orpik:

22-letnia pielęgniarka została zaatakowana w szpitalu siekierą przez pacjentka. Ponieważ była na samozatrudnieniu, musiała zorganizować zbiórkę ponieważ nie dostaje chorobowego. O patologiach zatrudnienia w Polsce rozmawiamy z prawnikiem, specjalistą prawa pracy mec. Grzegorzem Ilnickim związanym z OPZZ Konfederacja Pracy.

Kiedy twoi czytelnicy piszą ci, że jesteś idiotą? To pytanie rozpoczynające dyskusję o nienawiści i chamstwie w internecie - ale też psychofanach, psychoantyfanach i botach, generujących internetowe komentarze. Wątków tej rozmowy jest więcej, m.in. powrót Tuska oraz wybory prezydenckie, w których wystawiono Trzaskowskiego z obawy, że z Dudą wygra Hołownia.

Czy Nagrodą Nobla powoduje stres i wywołuję presję? Kiedy, w trakcie pisania, pojawia się czytelnik i jaką ma postać? Kto uważa, że twórczość Olgi Tokarczuk jest szatańska? Olga Tokarczuk w rozmowie z Tomaszem Stawiszyńskim:

Czy nasi przodkowie mieli kontakt z reptilianami? Dlaczego wycinka drzew nic dobrego nie przynosi? Problemy w parafii - załóż sobie własną w najbliższym lesie - już tak kiedyś robiliśmy. Wróżysz z wosku? Lubisz piwo? Sprawdź czy Twoi przodkowie nie pochodzą z Litwy, może jesteś po prostu zwykłym poganinem.

Maciej Stuhr i jego żona Katarzyna Błażejewska-Stuhr pojechali na polsko-białoruską granicę, w okolicę Hajnówki. Poznali dramatyczne historie migrantów i tych, którzy codziennie im pomagają - mieszkańców Podlasia oraz aktywistów z Grupy Granica czy Fundacji Ocalenie. Pani Kasia nie kryje, że jadąc na Podlasie, bała się tego, co tam zobaczy i co usłyszy.

Koronawirus, wirus akcelerator, przyspieszył wpychanie nas w zglobalizowany świat cyfrowy. Na naszych oczach rozpadają się wspólnoty, tracimy zdolność krytycznego myślenia i doświadczamy rzeczywistości już tylko w sposób zapośredniczony. Cyfrowe korporacje filtrują nam świat, bo inaczej się nie da. A pomysły na to, kto i w jaki sposób miałby je zastąpić, niestety, mają też wady. O tych pomysłach, ich wadach i zaletach oraz o całkiem indywidualnych strategiach radzenia sobie z władzą cenzorów Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Jackiem Dukajem, jednym z najbardziej cenionych pisarzy fantastycznych, eseistą, filozofem, przedstawicielem "zagrożonej wymarciem" grupy wyznawców pisma.

Czego współczesna młodzież dowie się z lektur Henryka Sienkiewicza? Co dalej z tym Sienkiewiczem?

"Kopiemy w sobie, w tym swoim ego, szukamy winnych, może rodziców, ciągle JA,JA,JA... zrobiło się tego tak dużo, że następuje przesyt. I tu pojawia się chóralny śpiew, wspólnota w muzyce, czyli MY." Irina Bogdanovich - dyrygentka chórów, solistka, kompozytorka, wykładowczyni, mogąca obdzielić swoimi pasjami kilka osób opowiada jak to jest przenieść się z Leningradu do Moskwy w wieku 12 lat, jak trudno zrozumieć nie - Polakowi muzykę Szymanowskiego, jak w wieku 25 lat będąc Rosjanką, wygrać w Polsce arcytrudny konkurs na dyrygentkę chóru.

Jak działa zdalna szkoła oczami nauczycieli? Ile czasu zajęło im dostosowanie się do nowego, lockdownowego systemu pracy, na jakie napotykali trudności? Jak wyglądało to w dużym mieście a jak - w niewielkiej miejscowości? Co powiedziało im o uczniach, co - o samych sobie? Pierwszy odcinek cyklu Krzysztofa Horwata o edukacji po wybuchu pandemii:

Praca dla NASA kojarzy się z zaawansowanymi technologiami i naukami ścisłymi. Jednak, jak się okazuje, ważną rolę może w niej odegrać również wyobraźnia czy sztuka. Co więcej, przy zarządzaniu projektami kosmicznymi niezbędna jest umiejętność rozmawiania z ludźmi, zwłaszcza w różnorodnych zespołach, które są najbardziej kreatywne. W jaki sposób można zostać inżynierem NASA? I czy w Polsce też rozwija się przemysł kosmiczny? O tym opowiada Artur B. Chmielewski:

Żyją krócej, są gorzej wykształceni, rzadziej dostają opiekę nad dziećmi. Czas na dyskusję o dyskryminacji mężczyzn. Pretekstem do rozmowy jest raport "Przemilczane nierówności", jej autor, Michał Gulczyński jest gościem audycji; komentuje, zgadza się, spiera i ripostuje socjolożka prof. Elżbieta Korolczuk: z czego wynikają i jak walczyć ze szkodliwym stereotypami płciowymi?

Czy w metawersum będzie dochodziło do przestępstw? Czy będą tam istniały kradzieże? Czy będziemy mogli zostać np. opluci? To ważne pytania, które wcześniej czy później pojawią się w metawersowym świecie. Na razie jednak internet nowej generacji, który Mark Zuckerberg opisuje barwnie, używając co i rusz słowa "experience", to świat latających korpusów. Tak - awatary, które się po metawersum przechadzają, nie mają nóg. Ale zanim do metawersum wejdziemy, musimy jakoś nauczyć nasze mózgi radzić sobie z iluzją, którą taka wersja internetu tworzy. Inaczej przyszłość może się jawić jako pełna ataków mdłości.

"Przejście od wiary panującej do jakiegokolwiek wyznania, jest zabronione pod karami apostazyi" - to jeden z fragmentów Konstytucji 3 maja, aktu prawnego, który powstał w kraju prawdziwego multi-kulti, w którym żyli prawosławni, greko-katolicy, Żydzi, muzułmanie i protestanci. Ponadto chłopi od lat cierpieli w pańszczyźnie, mieszczaństwo było dyskryminowane, a kobiety nadal nie miały żadnych praw. 

Cezary Łasiczka i prof. Maciej Tomal o historii języka herbajskiego:

Trzykrotny triumf serialowego "Fargo", genialnie podejmującego i rozwijającego stylistykę i ulubione wątki kinematografii braci Cohen, zachęcił twórców do podejścia nr 4. I tak powstała historia o wojnie czarnoskórej mafii z mafią włoską. Doskonale nakręcona, zagrana i zmontowana, ale... czy to na pewno jeszcze ten sam styl, do którego nas przyzwyczajono?

Na pewno znacie to uczucie: niezadowolenia z rzeczywistości i z samych siebie. Pal sześć, jeśli to prawda. Gorzej, jeśli takie mamy podejście albo strategię działania. Stąd wzięło się pojęcie autosabotażu: wyjaśniamy, co ono właściwie znaczy i jakie mechanizmy decydują o tym, że zdarza nam się weń popadać. Cała dyskusja nad tym wszystkim doprowadza nas do obszernego cytatu z Dostojewskiego...

Dlaczego warto się regularnie badać, obserwować swój organizm i jakie symptomy powinny nas poważnie zaniepokoić?

Kiedy po raz pierwszy ktoś świadomie dał się ukłuć i wstrzyknąć sobie szczepionkę? Anna Wacławik-Oprik w rozmowie z prof. Anną Marek:

Dlaczego właśnie ta firma, założona przez imigranta ekonimicznego, stała się symbolem czekolady w Polsce? Co było niezwykłego właśnie w tej firmie? Jak rodzina Wedlów traktowała swoich pracowników i pracowniczek? I dlaczego Łukasz Garbal, autor książki "Wedlowie. Czekoladowe imperium", nazywa ich patriotami?

Największy strajk w historii zakończony zwycięstwem. Premier Indii Narendra Modi wycofuje się z reformy rolnictwa pod naporem ponad rocznego protestu rolników. Z Patrykiem Kugielem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych rozmawiamy o powodach kapitulacji premiera Modi. Jak podkreśla ekspert jest to pierwszy raz, kiedy polityk ten robi "krok w tył".

Czy czeka nas rewolucja w podejściu do chowania zmarłych? Odcinek audycji "OFF Czarek":

"Merkel to cała epoka dla Unii Europejskiej, dla Rady Europejskiej i dla Niemiec. Czas, w którym Niemcy wyszły z cienia - ocenił Bartłomiej Nowak, politolog i ekonomista, członek Team Europe. Dodał, że w każdym z kryzysów Wspólnoty Merkel odgrywała ważną rolę osoby, która próbowała rozwiązać konflikt. Popełniła wiele błędów, ale zawsze starała się łagodzić problemy. Poszukiwała kompromisu.

Joanna Flis, psycholożka i psychoterapeutka, doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim o uzależnieniu, które rzadko postrzegamy jako uzależnienie - jak szkodliwe może być oglądanie telewizji? A co z kompulsywnym oglądaniem seriali? Kiedy to może być niebezpieczne dla naszego funkcjonowania w społeczeństwie?

Rozmowa Kamila Wróblewskiego z Tomaszem Organkiem o jego najnowszej płycie "Na razie stoję, na razie patrzę". Tematów jest dużo więcej, wśród nich m.in. patriotyzm i skutki zarażenia koronawirusem. Gość audycji "Między Słowami" dzieli się również swoimi ulubionymi płytami roku.

W lutym 2021 roku w Kłodzku ginie trzyletnia Hania. Zarzut znęcania się nad dzieckiem i zabójstwa dostają jej opiekunowie, w tym matka. Raport zlecają lokalne władze - nikt im tego nie narzuca, po prostu chcą sprawdzić, co zawiodło i dlaczego doszło do tragedii. Okazuje się, że porażającymi wnioskami nikt się nie interesuje. Choć o męczarniach dziewczynki wiedziało wiele osób, nikt na czas nie zareagował.

Bezpieczeństwo państwa to nie tylko armia, to także dywersyfikacja energii, zasoby wody i bezpieczeństwo zdrowotnie. A i to nie wszystko. Co jeszcze? O tym w odcinku audycji "Sprawy różne":

I cóż z tego, że nie-wyrok nie-Trybunału Konstytucyjnego, zdaniem wielu wybitnych prawników, nie jest obowiązującym prawem. Ale z pewnością organy państwa będą starały się go egzekwować z całą mocą a nawet nadinterpretacją: policja już rozpytuje kobiety, należy spodziewać się "pokazowych" zatrzymań a nawet procesów lekarzy, położnych, czy też bliskich, którzy pomogli w terminacji ciąży. Jakie jeszcze działania mogą podjąć w praktyce obecne władze? O tym właśnie prawnicy z inicjatywy Wolne Sądy rozmawiają z prawniczką i lekarką:

Odcinek audycji "Skołowani" poświęcony kwalifikacji uczestników zdarzenia drogowego oraz systemie pomocy ofiarom wypadków:

Recenzenci redakcji Filmwebu przedstawili rankingi dziesięciu ulubionych filmów ostatniej dekady. O swoim top 10 w tym odcinku podcastu "Projekcje" opowiedziała Piotrowi Kubicy Ewelina Leszczyńska:

Okrągły stół wyborców i przeciwników obecnej władzy i głębokie reformy podobne do tych po okresie PRL - czy to czeka nas po końcu rządów Prawa i Sprawiedliwości? O przyszłości naszego kraju po zakończeniu władzy przez obecny obóz Piotr Najsztub rozmawia z prof. Aleksandrem Smolarem:

Marian Banaś w TOK FM powiedział dużo nie mówiąc wiele. Nie podał nazwisk ale zapowiedział, że Najwyższa Izba Kontroli skieruje wnioski do prokuratora wobec osób, które odpowiadają a to za nietrafioną inwestycję w budowę elektrowni w Ostrołęce, a to za oczyszczalnię Czajka. Czyli kłopoty może mieć zarówno rządzący PiS, jak i opozycyjna Platforma. A z drugiej strony rzeczywiście Marian Banaś jako prezes NIK powinien robić dokładnie to, co zapowiedział w rozmowie. Kontrolować.

Specjalna odsłona Biuletynu Rewolucyjnego, w ramach której Anna Piekutowska i Małgorzata Wołczyńska rozmawiają z osobami, które po zeszłorocznym wyroku zaostrzającym prawo aborcyjne w Polsce oraz ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, nadal borykają się z konsekwencjami swojego uczestnictwa w demonstracjach, które były represjonowane, oskarżane i atakowane. Bohaterką tego odcinka jest Angelika Domańska, aktywistka, która została fizycznie zaatakowana przez Roberta Bąkiewicza, lidera narodowców:

Odcinek legendarnego "Codziennego magazynu motoryzacyjnego" poświęcony największej imprezie motoryzacyjnej w 2021 w Europie:

O polexicie oraz Polskim Ładzie i jego skutkach dla emerytów mówiła Aleksandra Wiktorow, była prezes ZUS:

Co niektórym cukiernikom przeszkadza w rogalu świętomarcińskim? Czy ktoś uczy o kuchni w polskiej szkole? Dlaczego jednorazowe kampanie nie sprawdzają się podczas promocji kulinariów? Jak swoją kuchnię promują inne kraje? Dlaczego dyplomacja kulinarna nie powinna być bagatelizowana?

Jeden z najwybitniejszych współczesnych astronomów twierdzi, że mamy twarde dowody na istnienie pozaziemskich cywilizacji, ale bardzo nie chcemy ich uznać. Dlaczego? Dlatego, że nie chcemy utracić poczucia wyjątkowości...

Iza Kuna, aktorka i pisarka opowiada o swojej najnowszej książce "Klara jedzie na pogrzeb". Autorka zdradza też czy lubi swoją bohaterkę oraz jaki wpływ mają na nią sny i koszmary senne. Marta Perchuć-Burzyńska i Iza Kuna rozmawiały też o wieku średnim, fetyszu młodości i starzeniu się.

Wiele osób pamięta, że pierwszym wydarzeniem w historii "polskiej mafii" była strzelanina w motelu "George" w Nadarzynie pod Warszawą. I rzeczywiście, można uznać to zdarzenie za pierwszą akcję polskiej policji przeciwko przestępczości zorganizowanej. Wcześniej jednak był Siestrzeń. Co dokładnie wydarzyło się w obu tych przypadkach, i co było dalej? O tym właśnie opowiadają w tym odcinku Piotr Pytlakowski i Piotr Najsztub. Przypominają też "przedmafijne" przedsięwzięcia przestępcze: wszechstronną działalność gangu Barabasza i jeszcze wcześniejsze dokonania braci Janoszów. To pierwszy odcinek cyklu - posłuchaj:

Maciej Samcik mówi wprost: Jeśli rząd nie chce zostać wywieziony na taczkach, to musi coś zrobić z inflacją. Odcinek audycji "Świat się chwieje" Grzegorza Sroczyńskiego:

Burmistrzyni Montrealu walczy o bardziej zielone, rowerowe i lepiej skomunikowane miasto. Po zwycięstwie wyborczym w 2017 roku znalazła się na liście najważniejszych feministek w kraju. Ma za sobą aktywistyczną przeszłość, a za najważniejsze wartości uważa dostępność , równość i przejrzystość. Przeciwnicy Plante zarzucają jej, że obsada ratusza jest zbyt biała i zbyt różnorodna jak na miasto, które w 32 procentach składa się z mniejszości. Jedna z byłych współpracowniczek, kóra odeszła w jej klubu w radzie miasta mówi również o autorytaryzmie i konfliktowości Plante w zarządzaniu.

Mistrz olimpijski w chodzie sportowym Dawid Tomala został nominowany w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca roku. W rozmowie z Przemysławem Pozowskim raz jeszcze wraca do swojego sukcesu z Tokio i zdradza, jak zmieniło się jego życie, i jakie ma plany sportowe na kolejny sezon:

O książce "Interwencje 2020" Michela Houellebecqa, wydanej przez Wydawnictwo Literackie rozmawiają Filip Kekusz, Aneta Pytrus, Piotr Balazs i Przemysław Pozowski:

Przeciętny czterdziestolatek wychowany w Polsce musiał - choćby raz - zetknąć się w dzieciństwie z przesławną serią komiksów Janusza Christy. A co za tym idzie - oczekiwania tej grupy odbiorców prawie zawsze będą zawyżone. Ale nawet gdy odsunąć sentymenty na bok, obniżyć poprzeczkę i spojrzeć chłodnym okiem, okaże się, że coś tu nie gra. Ta animacja nie uwodzi, a przecież mogłaby.

Czym i kim jest TERF i czy polskie feministki mają problem z transfobią.

O tym jakie drogi otwiera diagnoza oraz o mitach i modach wokół spektrum autyzmu u osób dorosłych. Angelika Łasocha opowie też jakie są różnice w diagnozowaniu kobiet i mężczyzn.

Seks i alkohol to para stara jak świat, ale czy to zdrowy związek? W dzisiejszej SexAudycji rozmawialiśmy o tym jak alkohol wpływa na zdrowie seksualne i relacje partnerów.

Ranking 100 seriali to pomysł, i realizacja BBC Culture. Zespół ekspertów wybierał spośród 400 tytułów. Mija wprawdzie dopiero 21 lat od początku nowego wieku, z drugiej jednak strony - 100 seriali w tym czasie to zaledwie około pięciu tytułów rocznie. Które seriale, jakich prawdopodobnie nie znacie, znalazły się w rankingu? A które, spośród znanych w Polsce, triumfują? O tym właśnie w tym odcinku podcastu:

Wielu pacjentów, którzy przeszli COVID-19 narzeka na problemy ze snem. Z bezsennością zmagają się też osoby, które choć nie zachorowały, to pandemia wywróciła ich życie do góry nogami. Jak sobie radzić z tym problemem?

OMON zakatował 31-letniego Romana Bonderenkę. Lekarze oświadczyli że nie miał żadnego alkoholu we krwi obalając tłumaczenie władzy, że wdał się po pijaku w bójkę. Władze białoruskie wpływają już nie tylko na operatorów komórkowych, ale również banki. W jaki sposób? Tłumaczy redaktor magazynu New Eastern Europe i redaktor portalu Bialorus2020studium.pl dr Maxim Rust. Odcinek jest elementem cyklu nominowanego do Grand Press 2021 w kategorii Publicystyka.

Skutki uboczne szczepionki vs skutki uboczne zażywania np. leków przeciwbólowych. Dlaczego w przypadku tych drugich nie czytamy ulotek, a jeśli czytamy to nie boimy się opisanej całej listy potencjalnych zagrożeń?

Rozmowa Jacka Żakowskiego z Szymonem Hołownią, m.in. o możliwym zjednoczeniu opozycji:

Komunikacja w firmach, zarówno małych, jak i większych, często polega na wysyłaniu setek maili, dodawaniu na kopię - na wszelki wypadek - kogo się da. W związku z tym tracimy kilka godzin dziennie na odszukanie i odzyskanie informacji. Jak poprawić komunikację w firmie? Dlaczego warto zapoznać się z systemem kanban?

Czy stosunek seksualny może być za długi? Jak zmierzyć jego czas i czy wliczać grę wstępną? O tym rozmawiają dr n. med. Robert Kowalczyk, seksuolog kliniczny, psychoterapeuta oraz dr n. med. Aleksandra Krasowska - lekarz, specjalistka psychiatrii i seksuologii.

TOK FM PREMIUM