Jak pomagać, a jak nie pomagać? Poradnik dla osób przyjmujących uchodźców

Pomoc uchodźcom wojennym nie jest łatwą rzeczą. O czym trzeba pamiętać, co warto robić, a czego unikać w sytuacji, gdy decydujemy się przyjąć kogoś pod swój dach. Specjalny poradnik Radia TOKFM to wynik doświadczeń dziennikarek i dziennikarzy radia i portalu tokfm.pl, którzy stali się rodzinami goszczącymi dla ludzi uciekających z Ukrainy.

Dlaczego chcesz to zrobić?

Zanim zdecydujesz się przyjąć uchodźców pod swój dach, odpowiedz sobie szczerze na pytanie: dlaczego chcesz to zrobić? To bardzo ważne, bo taka decyzja wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a zbyt płytko umocowana motywacja może skończyć się tym, że bardzo szybko się wypalisz.

Ile miejsca przeznaczysz dla gości?

Oszacuj, ile osób jesteś w stanie przyjąć pod swój dach. Jeśli jest to jeden niewielki pokój, nie zmieści się w nim rodzina z trójką dzieci. Jak przygotować takie miejsce? Jak zapewnić prywatność? I koniecznie - nie zapomnij o herbacie!

Przygotuj się, również psychicznie

To, że uchodźcy trafiają do naszych domów, jest wynikiem oddolnych inicjatyw koordynowanych przez wolontariuszy czy grupy pomocowe. Być może zastanawiasz się, czy samodzielnie nie wyruszyć na granicę czy do punktu recepcyjnego, by zaoferować pomoc. Oto, co musisz wiedzieć, nim to zrobisz.

Pierwsze spotkanie

Naturalnym gestem jest przytulenie, zapewnienie, że twoi goście są już bezpieczni, zapewnienie spokoju i możliwości odpoczynku. Pokazanie przygotowanego dla nich miejsca. I pytanie, w jakim są stanie, czy jest potrzebna jakaś specjalna pomoc, np. medyczna.

Na jak długo?

Najczęściej odpowiedź brzmi: nie wiadomo. Wiele osób, które przyjeżdża do Polski, nigdy tu wcześniej nie było, niektórzy nie mają np. paszportu. Część chce jechać dalej - do rodziny, znajomych. W dalszej podróży może być im potrzebna twoja pomoc - twoja asysta. 

Jak się dogadywać?

Rozmowa z uchodźcami to nie sprawdzian na ocenę - dlatego warto porzucić rozbudowane zdania czy literackie konstrukcje. Na szczęście język ukraiński to nie japoński czy węgierski, a średnie czy starsze pokolenia Polaków wciąż pamiętają podstawy rosyjskiego, który wielu Ukraińców zna. Ważne, by się porozumieć. Pomaga w tym wspólnie spędzony czas. 

Jak rozmawiać o pieniądzach?

Finanse to temat niewygodny, ale bardzo ważny. Może się okazać, że uchodźcy, których przyjęliście pod swój dach, mają ze sobą 100 euro i nic więcej. Jak rozmawiać o kosztach? Kiedy podjąć taki temat? Jak reagować na propozycje płacenia za utrzymanie? Dobrym pomysłem może być zorganizowanie funduszu wsparcia wśród znajomych. 

Co dalej?

Dalsze plany twoich gości są poniekąd twoimi planami. Dlatego jak najszybciej ustal, czy osoby, które schroniły się pod twoim dachem, mają w Polsce rodzinę, znajomych - kogoś, kot już tu mieszka. Jeśli tak, wspólnie zaplanujcie, co dalej i jak możesz pomóc. 

Jak zapewnić kontakt z bliskimi?

Uchodźcy, którzy docierają do Polski, to najczęściej kobiety i dzieci, których ojcowie, bracia, mężowie, synowie zostali w Ukrainie. Dlatego tak ważne i pilne staje się zorganizowanie polskiej karty telefonicznej.

Asertywność jest cechą pomocy

Co, jeśli zdarzy nam się sytuacja, w której pojawią się zachowania trudne do zaakceptowania, jak pogłębiająca się roszczeniowość. Co wtedy?

DOSTĘP PREMIUM