Widełki płacowe w ogłoszeniu o pracę: jak bardzo pracodawcy sobie szkodzą widełek nie publikując

Dlaczego jawność widełek płacowych jest w Polsce takim tabu? Przyczyn jest wiele: czasem szefowie firm nie chcą naruszać wizerunku firmy przyznając, że tak naprawdę zarabia się w niej słabo a nawet bardzo słabo. Często szefowie nie chcą zdradzić, że kandydatom na poszczególne stanowiska oferują lepsze zarobki niż te, które otrzymują dotychczasowi pracownicy. Przyczyn utajniania zarobków w firmach jest zresztą znacznie więcej.

Jeśli wymienimy te przyczyny - bardzo łatwo wskażemy, jak pracodawca może skorzystać, ujawniając płace. Przede wszystkim mogliby na tym skorzystać jednak pracownicy, który na pewno będą bardziej zadowoleni wiedząc, że ich stawki nie odbiegają od rynkowych oraz, że są wynagradzani wg w miarę sprawiedliwych i racjonalnych oraz transparentnych kryteriów. W takim celu jednak wielu pracodawców musiałoby sporo zmienić w aktualnej "siatce płac".

Prawdopodobnie jednak proces ujawniania widełek płac jest nieodwracalnie postępującym: być może już niedługo pracodawcy, którzy - mętnie się tłumacząc - nie ujawniają, ile się u nich zarabia, nie będą po prostu w stanie znaleźć nowych pracowników, a przynajmniej nie w drodze normalnej, rynkowej rekrutacji.

O zagadnieniach związanych z widełkami płacowymi rozmawiam z Marleną Charlińską - HR Business Partner, menadżerką HR.

POSŁUCHAJ:

TOK FM PREMIUM