Jak Rosja stała się sektą? "Rosyjscy poborowi nie znają innego prezydenta. Nie znają nawet innego polityka"

- Duża część poborowych wysyłanych na front to ludzie urodzeni za Putina. Oni nie znają innego przywódcy, innego prezydenta, innego polityka - mówi Michał Potocki w podcaście "Techstorie". Tym razem Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska przyglądają się procesowi, który doprowadził do powstania sekty Rosja i narodu wyznawców.

Lipatow to 18-letni Rosjanin, ranny podczas inwazji Rosji na Ukrainę i przewieziony do ukraińskiego szpitala. Podczas rekonwalescencji po operacji opiekowała się nim ukraińska wolontariuszka Oksana Korczyńska, która wspomina go tak:

"Tam, gdzie walczył, zastrzelono kilka kobiet z dziećmi, które próbowały uciec. Odpowiedział mi lekceważąco: ‘I co z tego? W czym problem?’ Poprosiłam tego młodego człowieka, aby wyjaśnił, dlaczego strzelają do nieuzbrojonych cywilów. Odpowiedział: ‘Nawet dzieci są nazistami. Przybyliśmy tu, ponieważ jesteście złem i musimy was wszystkich wyeliminować’. Nie dawałam za wygraną, chciałam, aby mi wyjaśnił, czym jego zdaniem jest nazizm i co charakteryzuje nazistę. Milczał. Nasz chirurg uratował mu nogę, a on, niczym zombie, powtarzał ten potworny bełkot. Myślałam, że jest pod wpływem narkotyków, nie mogłam uwierzyć w to, co słyszę". Ta konkretna historia została opisana przez gazetę "La Repubblica", ale podobnych są dziś setki. 

A to Rosjanie kilkutysięcznym tłumem manifestują poparcie dla wojny w Niemczech czy na Cyprze. A to starsza para na pogrzebie syna tłumaczy zachodnim mediom, że ich jedynak był bohaterem, który tak jak ich rodzice walczył z nazistami. A to młode, nowoczesne i światowe influencerki nagrywają filmiki, w których pełne emocji tną torebki luksusowych marek, które śmiały zbanować Rosję za jej zbrodnie w Ukrainie. 

Dlaczego Rosjanie wierzą, że Ukraińcy to naziści? Jak Władimirowi Putinowi udało się zawrócić kijem Moskwę i dosłownie zmienić historię? Dlaczego cieszenie się z tego, że rosyjska dezinformacja nie działa jest myśleniem życzeniowym?  I co wspólnego ma z tym rosyjska Dolina Krzemowa? O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku podcastu "Techstorie".

W podcaście "Techstorie" Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska, doskonałe dziennikarki technologiczne, wyjaśniają coraz bardziej skomplikowany świat technologii i ich wpływu na nasze życie. Rozejrzyj się i spróbuj wskazać jakąś dziedzinę życia, w której nie towarzyszy ci technologia. Trudne do wypatrzenia, jeśli nie niemożliwe, prawda? Właśnie dlatego powstały "Techstorie". Poprzednie odcinki znajdziesz TUTAJ, a także na You Tube, Spotify, Google Podcasts czy iTunes. Możesz też do nas pisać - na adres techstorie@tok.fm.

TOK FM PREMIUM