Szabłowski: W Rosji teraz zmieniają menu. Zamiast kotletów po kijowsku - kotlet donbas [ROSJA. STAN UMYSŁU]

Magdalena Rigamonti, oprac. tokfm.pl
Mniej wierzę w badania opinii publicznej w Rosji. Bardziej w to, co dzieje się w komisjach poborowych. W graniczącej z Mongolią republice Tuwa zgłosiło się 15 osób - mówi Witold Szabłowski w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. W trzecim odcinku podcastu "Rosja. Stan umysłu" pojawia się też wątek jedzenia i jego roli politycznej.

- Jest zatrważająco wielu Rosjan, którzy wierzą, że oni musieli napaść Ukrainę, że to wojna prewencyjna, że NATO planowało napaść na Rosję - przyznaje Witold Szabłowski, reportażysta od 2006 r. związany z "Gazetą Wyborczą" i "Dużym Formatem", autor książek, w tym książki "Rosja od kuchni".

Szabłowski cofa się do czasu upadku ZSRR, kiedy to w Rosjanach powstało poczucie, że "Rosja - przynajmniej w swoich oczach - została upokorzona. Dlatego teraz próbuje wziąć odwet". Ale w rozmowie wędrujemy też do czasów Stalina, do II wojny światowej, a nawet do czasów carskich, kiedy to w XIX wieku carska cenzura wykreślała z książek słowo "barszcz ukraiński" i zastępowała barszczem małoruskim.

Posłuchaj rozmowy Magdaleny Rigamonti z Witoldem Szabłowskim:

Nie masz TOK FM Premium? To świetny moment, by je wypróbować - za 1 zł! Sprawdź i słuchaj rozmów Magdaleny Rigamonti >>

Cykl "Rosja. Stan umysłu" składać się będzie z pięciu odcinków. W pierwszym z nich Magdalena Rigamonti rozmawiała z Krystyną Kurczab-Redlich, autorką książek, dziennikarką i wieloletnią korespondentką w Rosji. W drugim - z Pawłem Reszką, reporterem i pisarzem, w przeszłości korespondentem z Rosji

Pozostałymi gośćmi będą: Barbara Włodarczyk - reporterka, wieloletnia korespondentka w Moskwie, oraz Wacław Radziwinowicz - dziennikarz i reportażysta, w latach 2007-2015 korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji.

TOK FM PREMIUM