"Lista moich kontaktów w Rosji to zbiorowa mogiła". Radziwinowicz o narodzie pełnym złości [ROSJA. STAN UMYSŁU]

Magdalena Rigamonti, oprac. tokfm.pl
- Lista moich kontaktów w Rosji to zbiorowa mogiła, apel poległych. Nie chcę tego oglądać, rzadko tam zaglądam. To ludzie, którzy zmarli, którzy zostali zabici, których już tam nie ma, bo musieli uciekać. Do niektórych ludzi ja wiem, że nie powinienem dzwonić, do niektórych nie chcę, bo siedzieli za moim stołem, a dziś wygadują rzeczy paskudne - mówi Wacław Radziwinowicz w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
Zobacz wideo

Złość, nienawiść, poczucie krzywdy - to, zdaniem reportera i wieloletniego korespondenta "Gazety Wyborczej" w Rosji - emocje, które odpowiadają za to, co dzieje się w Rosji i za rosyjskie postawy. Choć, jak mówi, mogłoby być inaczej. 

- Potencjalnie to świetnie być Rosjaninem. To 1/7 światowych lądów, to jest kontynent skarbów. Schylisz się i wszystko masz: wodę, drewno, ropę, gaz, złoto. W normalnych warunkach oni mogliby się wspaniale urządzić, żyć wolnością, bogactwem. To mógłby być najwspanialszy kraj na świecie - gdyby nie ta złość. Gdyby nie to, że mechanizmy aparatu państwowego są takie, że to musi być twarde, sztywne - tłumaczy.

Do czego to doprowadzi? - Jeśli będzie ta rosyjska sinusoida, to po Putinie przyjdzie ktoś z bujną czupryną i ktoś liberalniejszy. Ale i tak w kraju będzie musiał działać pion władzy, aparat państwowy i będzie korupcja. A jeśli nie będzie tej sinusoidy, to dojdziemy do katastrofy jądrowej, bo to niestety realne - dodaje Radziwinowicz.

Posłuchaj rozmowy Magdaleny Rigamonti z Wacławem Radziwinowiczem:

Nie masz TOK FM Premium? To świetny moment, by je wypróbować - za 1 zł! Sprawdź i słuchaj rozmów Magdaleny Rigamonti >>

Cykl "Rosja. Stan umysłu" składać się będzie z pięciu odcinków. W pierwszym z nich Magdalena Rigamonti rozmawiała z Krystyną Kurczab-Redlich, autorką książek, dziennikarką i wieloletnią korespondentką w Rosji, Pawłem Reszką, reporterem, pisarzem, byłym korespondentem z Rosji, oraz z Witoldem Szabłowskim, reportażystą od 2006 r. związanym z "Gazetą Wyborczą" i "Dużym Formatem", autorem książek, w tym książki "Rosja od kuchni".

Ostatnim gościem będzie Barbara Włodarczyk - reporterka, wieloletnia korespondentka w Moskwie. Premiera 9 maja na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM