"Mamy krach Kościoła katolickiego w Polsce". Powraca cykl "Rzeczpospolita Kościelna" Magdaleny Rigamonti

Magdalena Rigamonti, oprac. tokfm.pl
Afery pedofilskie, spowite tajemnicą kulisy Watykanu za czasów Jana Pawła II i kardynała Dziwisza, dramatyczny spadek powołań kapłańskich. - Mamy krach Kościoła katolickiego w Polsce - i nie ma winnych - konstatuje w rozmowie z Magdaleną Rigamonti ks. prof. Andrzej Kobyliński. Tą rozmową rozpoczynamy drugą serię popularnego i wyróżnionego dziennikarską nagrodą Grand Press w kategorii "Wywiad" cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" o stosunkach państwo-politycy-społeczeństwo-Kościół w Polsce.
Zobacz wideo

Ks. prof. Kobyliński przypomina afery wokół arcybiskupów Paetza czy Bolonka. Podkreśla, że wyjaśnienie działalności w Watykanie kard. Dziwisza czy wspomnianego abp. Bolonka to sprawy narodowe, bo bez takiego wyjaśnienia Kościół nie ma szansy na odzyskanie utraconego zaufania. Ks. prof. Kobyliński zgadza się też z opinią, że w kwestii rozliczenia Kościoła Polska stanie się drugą Irlandią.

W pierwszym sezonie cyklu Magdalena Rigamonti rozmawiała z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. W sezonie drugim trudne pytania o siłę Kościoła oraz zakres jego wpływu na władzę i rzeczywistość w Polsce zadaje również duchownym. Zagląda na drugą stronę lustra, za kurtynę. Pokazuje już nie tylko, jak to się stało, że instytucja religijna zyskała tak wielką władzę. Ale też jak z niej korzystała i wciąż korzysta.

Premiery odcinków w kolejne czwartki, zawsze o 12:00.

Chcesz wysłuchać wszystkich opublikowanych odcinków cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" - kliknij TUTAJ

TOK FM PREMIUM