Widzisz wroga? Zgłoś go w rządowej aplikacji. Ukraińskie e-państwo, czyli patrzcie i uczcie się [TECHSTORIE]

Jak to jest możliwe, że teoretycznie o wiele silniejsza Rosja ma tak wielki problem z pokonaniem Ukrainy? Czy chodzi tylko o siłę militarną? Okazuje się, że w Ukrainie rosyjski centralistyczny, carski model rządzenia zderzył się z nowoczesnym, usieciowionym, zwinnym społeczeństwem, które szybko dostosowuje się do wyzwań. Choćby były nimi wojenne ataki.

- Elon Musk jest zaangażowany w dostarczanie faszystowskim siłom w Ukrainie wojskowego sprzętu łączności - powiedział o założycielu Tesli, SpaceX i Starlinka Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny Roskosmosu, a wcześniej rosyjski wicepremier ds. przemysłu obronnego i kosmicznego. I dodał, że Musk zostanie za to "pociągnięty do odpowiedzialności". O co poszło? Oczywiście o to, że Musk, na prośbę ukraińskiego ministra cyfryzacji Mychajła Fedorowa dostarczył Ukrainie sprzęt do obsługi satelitarnego internetu. 

Ta historia dobitnie pokazuje, jak ważnym zasobem jest w czasie wojny internet. I to ważnym dla każdej ze stron - i tej okupującej, i tej odpierającej atak. Dlatego dziś opowiemy państwu, czego pod względem cyfryzacji możemy nauczyć się od Ukrainy, jakim cudem ten bombardowany od niemal 3 miesięcy kraj wciąż ma dostęp do internetu, telewizji i radia, i zastanowimy się, czy dostęp do sieci jest dziś niezbędny nie tylko do zarządzania państwem, lecz by w ogóle jako państwo przetrwać, szczególnie w obliczu zagrożenia.

Posłuchaj nowego odcinka podcastu Techstorie:

W podcaście "Techstorie" Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska, doskonałe dziennikarki technologiczne, wyjaśniają coraz bardziej skomplikowany świat technologii i ich wpływu na nasze życie. Rozejrzyj się i spróbuj wskazać jakąś dziedzinę życia, w której nie towarzyszy ci technologia. Trudne do wypatrzenia, jeśli nie niemożliwe, prawda? Właśnie dlatego powstały "Techstorie". Poprzednie odcinki znajdziesz TUTAJ, a także na You Tube, Spotify, Google Podcasts czy iTunes. Możesz też do nas pisać - na adres techstorie@tok.fm.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM