"Nie rozczaruje się Kościołem, kto ma osobistą więź z Chrystusem". Spowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz

Magdalena Rigamonti, oprac. tokfm.pl
Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznaje w tej rozmowie, że jest katoliczką: wierzącą i praktykującą. To, że krytykuje dziś Kościół za jego zaangażowanie polityczne, chyba nie dziwi. Przyczyną tej krytyki jest bowiem opowiadanie się za jedną partią, która byłej prezydent Warszawy nie jest zbyt bliska. Zwłaszcza że Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że w dawniejszych latach udział Kościoła w życiu publicznym i politycznym miał swoje uzasadnienie.
Zobacz wideo

Była prezes NBP uzasadnia też w tej rozmowie, dlaczego opowiada się za obowiązującym obecnie w prawie "kompromisem" aborcyjnym. Przyznaje, że wie, iż instytucjonalne standardy są w tym względzie inne, ale osobistych poglądów w sprawie aborcji zmieniać nie zamierza.

Z drugiej strony: podkreśla, że starała się zrozumieć, a nawet pocieszyć znajome osoby, które dokonały aborcji. Podtrzymuje też decyzję, jaką podjęła jako świecka urzędniczka - o zwolnieniu zagorzałego, żeby nie powiedzieć fanatycznego przeciwnika aborcji, prof. Bogdana Chazana, z funkcji dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie.

O wierze i innych wartościach w polityce i o sprawowaniu świeckiej władzy przez nie ukrywającą swojego światopoglądu polityczkę, czyli o sobie, Hanna Gronkiewicz-Waltz opowiada Magdalenie Rigamonti TUTAJ, POSŁUCHAJ:

W pierwszym sezonie cyklu Magdalena Rigamonti rozmawiała z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. W sezonie drugim trudne pytania o siłę Kościoła oraz zakres jego wpływu na władzę i rzeczywistość w Polsce zadaje również duchownym. Zagląda na drugą stronę lustra, za kurtynę. Pokazuje już nie tylko, jak to się stało, że instytucja religijna zyskała tak wielką władzę. Ale też jak z niej korzystała i wciąż korzysta.

Premiery odcinków w kolejne czwartki, zawsze o 12:00.

Chcesz wysłuchać wszystkich opublikowanych odcinków cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" - kliknij TUTAJ

TOK FM PREMIUM