Jak politycy PO pielgrzymowali do Papieża. A potem ci z PiS-u też. Spowiedź ks. Kazimierza Sowy

Magdalena Rigamonti, TOK FM, tokfm.pl
"Według części prawicy jestem czarną owcą i wrzodem na zdrowym ciele polskiego Kościoła katolickiego" - śmieje się w tej rozmowie ksiądz Kazimierz Sowa. Z podobnym uśmiechem wyznaje, że uważa Ryszarda Terleckiego za ojca chrzestnego jego dziennikarstwa, bo to właśnie dzisiejszy PiS-owski wicemarszałek Sejmu podpisywał ks. Sowie pierwszą legitymację dziennikarską. W tej rozmowie pojawia się więcej opowieści, niekoniecznie związanych już bezpośrednio z osobą mojego rozmówcy - choć nie ukrywa on, że był co najmniej naocznym obserwatorem wielu wydarzeń w polskim życiu politycznym.

Jedno z nich miało miejsce w 2002 roku. Politycy Platformy Obywatelskiej przyjechali liczną pielgrzymką na audiencję do Jana Pawła II. Byli m.in. Tusk, Olechowski, Gronkiewicz-Waltz, Płażyński, Piskorski. "W Watykanie ówczesny biskup Dziwisz rozpoznał jedynie Jana Marię Rokitę z żoną Nelly. Pytał o Tuska, jak go przedstawić, kim on właściwie jest" - opowiada ks. Kazimierz Sowa. W jego opinii nie było to wydarzenie polityczne, a religijne czy duchowe. Jak przypomina, kilka miesięcy później przyjechała do Watykanu delegacja PiS-u. Takich opowieści z nie takiej znowu odległej przeszłości jest w tej rozmowie zdecydowanie więcej.

POSŁUCHAJ rozmowy Magdaleny Rigamonti z ks. Kazimierzem Sową:

W pierwszym sezonie podcastu, nagrodzonym Grand Press w kategorii "Wywiad" Magdalena Rigamonti rozmawiała z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. W sezonie drugim trudne pytania o siłę Kościoła oraz zakres jego wpływu na władzę i rzeczywistość w Polsce zadaje również duchownym. Zagląda na drugą stronę lustra, za kurtynę. Pokazuje już nie tylko, jak to się stało, że instytucja religijna zyskała tak wielką władzę. Ale też jak z niej korzystała i wciąż korzysta.

Premiery odcinków w kolejne czwartki, zawsze o 12:00.

Chcesz wysłuchać wszystkich opublikowanych odcinków cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" - kliknij TUTAJ

TOK FM PREMIUM