Polityczny handel z Kościołem: odkrywamy cennik. Za co "fantem" był zakaz aborcji? Spowiedź Danuty Waniek

Aleksander Kwaśniewski zbliżył się do Papieża, w efekcie ten poparł wejście Polski do UE. Leszek Miller, z polskimi biskupami, uprawiał tymczasem handel polityczny. Nie wszystkie "fanty" w tym cenniku zostały ujawnione, ale odkrywamy je krok po kroku w tej rozmowie. Kwaśniewski podpisał też konkordat, umowę międzynarodową, której Polska nie powinna była podpisywać w tym kształcie - mówi Danuta Waniek, wieloletnia działaczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, była szefowa kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ta rozmowa jest pełna gorzkich wniosków, bo Danuta Waniek przyznaje, że obrona praw kobiet, w tym walka z zakazem aborcji, przywiodły ją do polityki. Bilans sukcesów po ponad 30 latach korzystny raczej nie jest.

Lewicowa polityk wyznaje, że „ma zadrę" po tym, jak przyszło jej zapłacić usunięciem w cień za antykościelne poglądy w partii lewicowej. Choć przyznaje, że za podobne poglądy Barbarę Labudę wyrzucono z Unii Wolności, do czego przyczynili się jej zdaniem Donald Tusk i Bronisław Komorowski. Danuta Waniek podkreśla jednak, że w kwestii „zblatowania" polityków z Kościołem najwięcej mówi o politykach lewicowych, bo tę część prawdy najlepiej zna a poza tym – ich zaangażowanie jest dla niej bardziej zdumiewające niż działaczy prawicowych, takich jak chociażby Marek Jurek czy Jarosław Kaczyński.

POSŁUCHAJ rozmowy z Danutą Waniek:

W pierwszym sezonie podcastu, nagrodzonym Grand Press w kategorii "Wywiad" Magdalena Rigamonti rozmawiała z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. W sezonie drugim trudne pytania o siłę Kościoła oraz zakres jego wpływu na władzę i rzeczywistość w Polsce zadaje również duchownym. Zagląda na drugą stronę lustra, za kurtynę. Pokazuje już nie tylko, jak to się stało, że instytucja religijna zyskała tak wielką władzę. Ale też jak z niej korzystała i wciąż korzysta.

Premiery odcinków w kolejne czwartki, zawsze o 12:00.

Chcesz wysłuchać wszystkich opublikowanych odcinków cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" - kliknij TUTAJ

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM