Prezydent Kaczyński? "W naszej relacji to on był liberałem, a ja katolem. Często się ze mnie naśmiewał". Spowiedź Pawła Kowala

Rozdział Kościoła od państwa nie polega na tym, że politycy nie powinni wchodzić do kościoła, ale np. na przestrzeganiu Konkordatu - mówi w tej rozmowie Paweł Kowal. Poseł KO podkreśla w rozmowie z Magdaleną Rigamonti, że religia jest nieodłączną częścią polskiej tożsamości narodowej i nikt, kto chce na poważnie zajmować się polityką, nie może tego ignorować. Religia w szkołach? - Wie pani, moja żona jest katechetką.

Magdalenie Rigamonti udaje się namówić Pawła Kowala na wspomnienia dotyczące Lecha Kaczyńskiego, którego był bliskim współpracownikiem. "W tej relacji on był liberałem, a ja katolem. Często się ze mnie naśmiewał" - wspomina polityk.

Kowal opowiada także, jak wyglądało podejmowanie decyzji dotyczącej pochówku prezydenta Kaczyńskiego na Wawelu: "Początkowo Donald Tusk i Bronisław Komorowski" zachowywali życzliwą neutralność wobec tego pomysłu" - wspomina i zdradza, dlaczego inne lokalizacje zostały odrzucone już na wstępnym etapie.

Kowal opowiada, co jako bliski doradca prezydenta Kaczyńskiego wiedział o sprawach związanych z pedofilią w polskim Kościele i jak ta sytuacja wpłynęła na jego wiarę.

W podcaście Paweł Kowal mówi także o innych politykach. W jakim kontekście zarzuca hipokryzję swemu koledze Jackowi Kurskiemu? Jak ocenia rozumienie Kościoła przez Donalda Tuska? Za co najbardziej ceni Hannę Suchocką?

POSŁUCHAJ:

W pierwszym sezonie podcastu, nagrodzonym Grand Press w kategorii "Wywiad" Magdalena Rigamonti rozmawiała z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. W sezonie drugim trudne pytania o siłę Kościoła oraz zakres jego wpływu na władzę i rzeczywistość w Polsce zadaje również duchownym. Zagląda na drugą stronę lustra, za kurtynę. Pokazuje już nie tylko, jak to się stało, że instytucja religijna zyskała tak wielką władzę. Ale też jak z niej korzystała i wciąż korzysta.

Premiery odcinków w kolejne czwartki, zawsze o 12:00.

Chcesz wysłuchać wszystkich opublikowanych odcinków cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" - kliknij TUTAJ

TOK FM PREMIUM