Możecie jej nie znać, a to ona urządziła wam internet. "Tyfusowa Mary" właśnie odchodzi z Facebooka

Dzięki niej i stworzonemu przez nią działowi sprzedaży przychody Google ze sprzedaży reklam wzrosły o 3590 proc. Dzięki niej Google i Facebook z małych startupów stały się rekinami nie tylko świata technologii, ale gospodarki i dziś zarabiają razem 325 mld dolarów rocznie. Ale też dzięki niej z pełną mocą weszły w biznes inwigilacji użytkowników i wyświetlania im inwazyjnie spersonalizowanych reklam. Czyli dzięki niej - albo przez nią - dzisiejszy internet wygląda tak, jak wygląda. Poznajcie Sheryl Sandberg.

Pomogła z dość mizoginicznego serwisu do oceny studentek zrobić globalny fenomen biznesowo-technologiczny, dziś znany jako Meta. Jako jedna z najbardziej wpływowych menadżerek świata stała się znana także z tego, że głośno zwracała uwagę na rolę kobiet w miejscu pracy, ich prawo do robienia kariery, ale też że publicznie mówiła o prawie do przeżywania żałoby. 

Równocześnie jednak stała się symbolem stawiania biznesu nad dobro społeczne gdy okazało się, że Facebook wiedział o tym, że Rosja wykorzystuje jego mechanizmy do wpływania na wybory w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Jest więc architektką w zasadzie całego obowiązującego obecnie ładu internetowego, rewolucji która porwała każdego z nas i sprawiła, że Sheryl Sandberg - bo o niej mowa - zyskała piękny przydomek "tyfusowej Mary". 

Tyfusowa czy nie, pewne jest, że odcisnęła wyraźne piętno na całym cyfrowym świecie i teraz gdy po 14 latach odchodzi z Mety jest idealna okazja by przyjrzeć się bliżej jej historii ale także temu, jak zmieniała się w tym czasie pozycja kobiet w technologiach.

Posłuchaj odcinka podcastu "Techstorie":

W podcaście "Techstorie" Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska, doskonałe dziennikarki technologiczne, wyjaśniają coraz bardziej skomplikowany świat technologii i ich wpływu na nasze życie. Rozejrzyj się i spróbuj wskazać jakąś dziedzinę życia, w której nie towarzyszy ci technologia. Trudne do wypatrzenia, jeśli nie niemożliwe, prawda? Właśnie dlatego powstały "Techstorie". Poprzednie odcinki znajdziesz TUTAJ, a także na You Tube, Spotify, Google Podcasts czy iTunes. Możesz też do nas pisać - na adres techstorie@tok.fm.

TOK FM PREMIUM