"Kaczyński dobrze rozpoznał podziemny nurt polskiego Kościoła i wydobył go na powierzchnię". Spowiedź "papieża Platformy"

Magdalena Rigamonti, tokfm.pl
Siła Kościoła w Polsce nie bierze się z jego wewnętrznej siły, ale ze słabości państwa i polityków - mówi - nazywany "papieżem Platformy" - Jarosław Makowski w podcaście "Rzeczpospolita Kościelna". W rozmowie z Magdaleną Rigamonti przyznaje, że "Platforma zrobiła za mało", a "Kościoła otwartego nie ma", bo Kościół w Polsce ma dziś twarz ojca Rydzyka i abpa Jędraszewskiego.
Zobacz wideo

Kościół nie oddaje zagarniętego terenu. Jeśli się wycofuje, to dlatego, że jest z niego wypychany - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Jarosław Makowski, filozof, polityk, szef Instytutu Obywatelskiego, w przeszłości cztery lata spędził w seminarium duchownym, dziś nazywany jest "papieżem Platformy Obywatelskiej".

Makowski mówi też, że przez lata obraz biskupa był tak skonstruowany, że nawet nie chciało się dopuścić myśli, że może być przestępcą. - Tak byliśmy wychowani, wytresowani, biskupi też tak o sobie myśleli - dodaje.

- Kaczyński dobrze rozpoznał podziemny nurt polskiego Kościoła, mocno prawicowy, nacjonalistyczny, który wydobył na powierzchnię - i powiedział: oto prawdziwy katolik i prawdziwy Polak - wskazuje Makowski. I dodaje: "Upadek PiS-u będzie upadkiem Kościoła katolickiego w Polsce". Posłuchaj podcastu:

W pierwszym sezonie podcastu, nagrodzonym Grand Press w kategorii "Wywiad" Magdalena Rigamonti rozmawiała z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. W sezonie drugim trudne pytania o siłę Kościoła oraz zakres jego wpływu na władzę i rzeczywistość w Polsce zadaje również duchownym. Zagląda na drugą stronę lustra, za kurtynę. Pokazuje już nie tylko, jak to się stało, że instytucja religijna zyskała tak wielką władzę. Ale też jak z niej korzystała i wciąż korzysta.

Premiery odcinków w kolejne czwartki, zawsze o 12:00.

Chcesz wysłuchać wszystkich opublikowanych odcinków cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" - kliknij TUTAJ

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM