"O powiązaniach Rydzyka z Moskwą rozmawialiśmy w PiS. A jednak Kaczyński się do niego przytulił" Spowiedź Kazimierza Marcinkiewicza

"W sanktuarium w Rokitnie, to niedaleko Gorzowa, próbowaliśmy zbudować Rzeczpospolitą Kościelną. I zbudowaliśmy, ale nie sami" - mówi w tej rozmowie Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier w rządzie PiS opowiada też o kulisach znanego już z "Rzeczpospolitej Kościelnej" spotkania polityków PiS i PO u arcybiskupa Gocłowskiego, w którym sam zresztą osobiście uczestniczył.

To rozmowa szczególna, bo wypowiada się swego czasu bardzo prominentny polityk, który z polityki wyszedł i podkreśla, że nie zamierza do niej powrócić. A zatem w swych wspomnieniach i opiniach nie przebiera w słowach, bo po prostu może być niezależny, nie musi kalkulować.

Premier Marcinkiewicz wyznaje więc między innymi, że już za czasów gdy był aktywnym politykiem pewne szczegóły relacji Państwo – Kościół (posłuchaj, które) mu się nie podobały, choć przyznaje, że publicznie mógł mówić coś innego. Dziś natomiast nie szczędzi wielu ostrych słów: o Rydzyku i Jędraszewskim jako potwornym obliczu polskiego Kościoła, w którym „nie ma już dobrych ludzi". Były szef polskiego rządu przyznaje, że tę krytyczną perspektywę dał mu przede wszystkim kilkuletni pobyt w Londynie: „Pojechałem w świat i zobaczyłem, że Kościół w Polsce nie wychował dobrego narodu" – mówi Magdalenie Rigamonti.

W tej rozmowie jest też dużo o wykorzystującym instrumentalnie Kościół do swych politycznych celów Jarosławie Kaczyńskim ale też na przykład refleksja Marcinkiewicza nad spowiedzią dzieci, która – jego zdaniem – może być wykorzystywana przez księży w sposób nieodpowiedni bo, jak podkreśla były premier, często to ksiądz jako pierwszy, wcześniej niż rodzice, dowiaduje się na przykład o tym, że dziecko się masturbuje.

Całą rozmowę znajdziesz TUTAJ (kliknij)

W pierwszym sezonie podcastu, nagrodzonym Grand Press w kategorii "Wywiad" Magdalena Rigamonti rozmawiała z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. W sezonie drugim trudne pytania o siłę Kościoła oraz zakres jego wpływu na władzę i rzeczywistość w Polsce zadaje również duchownym. Zagląda na drugą stronę lustra, za kurtynę. Pokazuje już nie tylko, jak to się stało, że instytucja religijna zyskała tak wielką władzę. Ale też jak z niej korzystała i wciąż korzysta.

Premiery odcinków w kolejne czwartki, zawsze o 12:00.

Chcesz wysłuchać wszystkich opublikowanych odcinków cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" - kliknij TUTAJ

TOK FM PREMIUM