Jak TikTok doprowadził do braku sera w Finlandii? A to nie jest jego ostatnie słowo! [TECHSTORIE]

TikTok, który kojarzy się tylko z filmikami nagrywanymi przez dzieciaki, lip syncami i troszkę cringowymi tańcami, już się kończy. Dziś to coraz potężniejsza siła technologiczna, która zaczyna urządzać nam świat. Od tego, jakiej muzyki słuchamy, po to, kto nami rządzi.

Tego odcinka radzimy wysłuchać do końca. Opowiemy w nim, jak TikTok wybrał prezydenta w ponad stumilionowym kraju, jak miesza na listach przebojów i znów staje się języczkiem u wagi w wyścigu mocarstw. 

O tym, że media społecznościowe mogą być wykorzystywane do manipulacji politycznych, już wiemy. Wybuch afery Cambridge Analytica dobitnie pokazał, jak targetowanie behawioralne wykorzystano do namierzania wyborców w czasie kampanii wyborczej w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych. 

TikTok jednak pozostawiał jakoś poza zainteresowaniem badaczy i regulatorów. Co prawda rósł w najszybszym tempie, co więcej - zagroził nawet Facebookowi. Ale wciąż nie traktowano tego ulubionego medium społecznościowego zetek i alf jako siły, która może mieć aż tak krytyczny wpływ na losy świata. 

A sygnałów było sporo. I to z całego świata.

Posłuchaj nowego odcinka podcastu "Techstorie":

W podcaście "Techstorie" Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska, doskonałe dziennikarki technologiczne, wyjaśniają coraz bardziej skomplikowany świat technologii i ich wpływu na nasze życie. Rozejrzyj się i spróbuj wskazać jakąś dziedzinę życia, w której nie towarzyszy ci technologia. Trudne do wypatrzenia, jeśli nie niemożliwe, prawda? Właśnie dlatego powstały "Techstorie". Poprzednie odcinki znajdziesz TUTAJ, a także na You Tube, Spotify, Google Podcasts czy iTunes. Możesz też do nas pisać - na adres techstorie@tok.fm.

TOK FM PREMIUM