"Uczucie wstrętu do bieżących działań Kościoła" Co jeszcze mówi pierwsze takie w Polsce badanie mediów online

"Kościół sprzedaje produkt nadal bardzo pożądany na rynku - nadzieję, wiarę w Boga. Popyt na ten produkt jest wciąż bardzo duży. Kryzys dotyczy marki, która ten produkt oferuje, franczyzy, czyli samego Kościoła" - mówi Magdalenie Rigamonti Michał Fedorowicz. I dodaje, że gdyby wizerunek Kościoła potraktować jak wizerunek komercyjnej firmy, obecny jego stan to byłoby coś gorszego niż ciężki kryzys wizerunkowy.

Takie wnioski płyną z pierwszego takiego w historii badania internetu i mediów społecznościowych w Polsce, które trwało aż rok: od czerwca 2021 do maja 2022 roku. Jako pierwsi w Polsce omawiamy raport z tego badania. A są to wnioski nie do przecenienia, bo dzisiaj aż około 70 proc. ludzi na świecie pozyskuje informacje i opinie właśnie z mediów społecznościowych a np. z telewizji - zaledwie około 40 proc.

Raport nie pozostawia wątpliwości w sprawie, która jest głównym tematem cyklu "Rzeczpospolita Kościelna": że kiedy spotykają się polityka i Kościół, w społeczeństwie narastają wstręt i złość. Kiedy zaś Kościół występuje publicznie robiąc "to, co do niego należy", czyli np. pomaga uchodźcom, rosną radość i zadowolenie. Wynika z niego także, o wiele więcej ocen dzisiejszego Kościoła katolickiego w Polsce, dowiadujemy się także, jakie są dzisiaj oczekiwania społeczne wobec hierarchów i prowadzonej przez nich instytucji.

Dzisiejszy gość "Rzeczpospolitej Kościelnej", Michał Fedorowicz, jest prezesem Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, który przeprowadził badanie "Kościół w Polsce".

POSŁUCHAJ całej rozmowy:

W pierwszym sezonie podcastu, nagrodzonym Grand Press w kategorii "Wywiad" Magdalena Rigamonti rozmawiała z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. W sezonie drugim trudne pytania o siłę Kościoła oraz zakres jego wpływu na władzę i rzeczywistość w Polsce zadaje również duchownym. Zagląda na drugą stronę lustra, za kurtynę. Pokazuje już nie tylko, jak to się stało, że instytucja religijna zyskała tak wielką władzę. Ale też jak z niej korzystała i wciąż korzysta. Chcesz wysłuchać wszystkich opublikowanych odcinków cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" - kliknij TUTAJ

Premiery odcinków w kolejne czwartki, zawsze o 12:00.

TOK FM PREMIUM