"Nie pamiętam, żebyśmy za moich rządów oddawali władzę Kościołowi". Spowiedź premiera Jerzego Buzka
Dziś prof. Jerzy Buzek pamiętany jest i przedstawiany najczęściej jako były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. W tej rozmowie jednak występuje przede wszystkim jako były premier, którym był w latach 1997-2001. Buzek był szefem rządu Akcji Wyborczej "Solidarność", zrzeszającej wiele ugrupowań prawicowych pod patronatem i emblematem NSZZ "Solidarność". Liderem AWS-u był ówczesny przewodniczący "Solidarności" Marian Krzaklewski, i to on był frontmanem zwycięskiej kampanii wyborczej. Ale to jednak Jerzy Buzek został desygnowany na premiera koalicyjnego rządu AWS-Unia Wolności. Pod koniec istnienia tego rządu, po 3 latach, UW z koalicji się wycofała. W kolejnych wyborach zarówno ugrupowanie będące kontynuacją AWS, jak i UW nie dostały się do parlamentu. Na gruzach koalicji AWS-UW powstały zaś Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska, które zdobyły po kilkadziesiąt mandatów poselskich i zajęły w Sejmie miejsca jako ugrupowania opozycyjne.
Jerzy Buzek jako ewangelik chętnie analizuje podobieństwa i różnice pomiędzy praktykowaniem wiary przez katolików i ewangelików, chętnie mówi o duchowości i ekumenizmie. Przyznaje nawet, że politycy dopuścili Kościół katolicki zbyt blisko władzy, ale podkreśla, że "nie pamięta", by działo się to za czasów jego rządu. Krytykuje zarazem oczywiście relacje z Kościołem polityków będących dzisiaj u władzy, bo dziś "mamy inny czas".
Pytany o wyjaśnianie czynów pedofilskich, popełnianych przez księży, mówi górnolotnie o transparentności i otwartości, jaka panowała wśród polityków i hierarchów przy okazji konstruowania konkordatu, i o podniosłym czasie, podkreślonym wizytą Jana Pawła II w polskim parlamencie w okresie, gdy Polska przystąpiła do NATO. Nadreprezentację Kościoła w państwie w czasach swoich rządów dostrzega co najwyżej w rytuałach, przewidujących udział księży w państwowych uroczystościach.
Czy zgadzasz się z tą perspektywą oceny przełomu wieków w historii polskiego Kościoła katolickiego i państwa?
Sprawdź: KLIKNIJ, by posłuchać:
W pierwszym sezonie podcastu, nagrodzonym Grand Press w kategorii "Wywiad" Magdalena Rigamonti rozmawiała z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. W sezonie drugim trudne pytania o siłę Kościoła oraz zakres jego wpływu na władzę i rzeczywistość w Polsce zadaje również duchownym. Zagląda na drugą stronę lustra, za kurtynę. Pokazuje już nie tylko, jak to się stało, że instytucja religijna zyskała tak wielką władzę. Ale też jak z niej korzystała i wciąż korzysta.
Premiery odcinków w kolejne czwartki, zawsze o 12:00.
Chcesz wysłuchać wszystkich opublikowanych odcinków cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" - kliknij TUTAJ