"Kościół tak, wypaczenia nie". Prof. Barbara Labuda kontra ks. Kazimierz Sowa na finał 2. sezonu Rzeczpospolitej Kościelnej

"Rzeczpospolita Kościelna" to seria 20 już wywiadów, z których większość to "spowiedzi" rozmówców Magdaleny Rigamonti. Tym razem, na finał sezonu 2022, mamy dyskusję. Jej uczestnicy może nie zajmują miejsc po zupełnie przeciwnych stronach barykady, w wielu sprawach jednak mają mocno odmienne poglądy. Warto posłuchać ich dyskusji, bo jej przebieg wcale nie jest taki przewidywalny, jak mogłoby się być może wydawać: miejsca, w których rozgorzewa najgorętszy spór, mogą niejedną i niejednego zaskoczyć. Można też dowiedzieć się ciekawych rzeczy, np. czy jest w Polsce polityk, który naprawdę dąży do rozdziału między Państwem a Kościołem...

Ta debata z udziałem publiczności odbyła się w miniony weekend w Darłowie w ramach 10. już edycji festiwalu Media i Sztuka. Jej gośćmi byli prof. Barbara Labuda i ks. Kazimierz Sowa.

POSŁUCHAJ:

Prof. Barbara Labuda jest polityczką. Pochodzi z Wrocławia, w czasach PRL była działaczką opozycji demokratycznej: współpracowała z Komitetem Obrony Robotników, w 1980 r. wstąpiła do "Solidarności". Do tzw. Sejmu kontraktowego w roku 1989 została wybrana na posłankę z list Komitetu Obywatelskiego czyli ówczesnej opozycji. W kolejnych dwóch kadencjach dostała się do Sejmu z ramienia Unii Demokratycznej, później przekształconej w Unię Wolności, której prof. Labuda także była członkiem, ale tylko przez rok. Odeszła w roku 1995 popierając związanego z SLD Aleksandra Kwaśniewskiego w jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej. W latach 1995-2005 była ministrem w Kancelarii Prezydenta RP a potem ambasadorem RP w Luksemburgu. Później została członkinią rady programowej Kongresu Kobiet, w 2019 stanęła na czele komitetu poparcia partii Wiosna Roberta Biedronia.

Ks. Kazimierz Sowa jest rzymskokatolickim księdzem i dziennikarzem. Pochodzi z Libiąża (wyznał w trakcie naszej debaty, że do liceum uczęszczał wraz z Beatą Szydło). Od roku 1990 związany jest z mediami, jego publikacje ukazują się lub ukazywały w Tygodniku Powszechnym, Gazecie Wyborczej, Newsweeku Polska, Wprost, Życiu Warszawy, Gościu Niedzielnym czy Rzeczpospolitej. Przez wiele lat był związany z radiem Plus, później z telewizją Religia.tv a także z TVN 24 BIS i Travel Channel.

W pierwszym sezonie podcastu, nagrodzonym Grand Press w kategorii "Wywiad" Magdalena Rigamonti rozmawiała z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. W sezonie drugim trudne pytania o siłę Kościoła oraz zakres jego wpływu na władzę i rzeczywistość w Polsce zadaje również duchownym. Zagląda na backstage, za kurtynę, za drugą stronę lustra. Pokazuje już nie tylko jak to się stało, że instytucja religijna zyskała tak wielką władzę. Ale też jak z niej korzystała i wciąż korzysta.

Chcesz wysłuchać wszystkich opublikowanych odcinków cyklu "Rzeczpospolita Kościelna" - kliknij TUTAJ

TOK FM PREMIUM