Pozwól dziecku mówić "nie", czyli jak się mądrze kłócić

Konflikty między rodzicami i dziećmi to rzecz nieunikniona, dlatego warto przyjrzeć się temu, jak przez nie przechodzimy. W najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz rozmawia z ekspertką o tym, jak mądrze kłócić się z dzieckiem.

Choć konflikt ma zwykle negatywne konotacje, ekspertka zauważa, że nie jest niczym złym i powinniśmy zaakceptować fakt, że stanowi naturalny element relacji międzyludzkich. Mediatorka i trenerka komunikacji Izabela Meyza w rozmowie z Karoliną Oponowicz  stwierdza, że relacje, w których nie ma konfliktu mogą świadczyć o tym, że zaangażowane w nie osoby boją się mówić o tym, co jest dla nich ważne. 

Tymczasem my, jako rodzice powinniśmy pozwolić naszym dzieciom mówić "nie" i wyrażać sprzeciw wobec tego, co im nie pasuje. Nie oznacza to oczywiście, że rodzic powinien tu i teraz spełniać wszystkie potrzeby swojego dziecka. Ważne jednak, by je uznał i zauważył. Czasami rodzic musi postawić na swoim, ale ważne, żeby zaakceptował to, jak w obliczu takiego rozwoju sprawy może czuć się dziecko. Jeśli z jakiś przyczyn mówimy dziecku "nie", uznajmy fakt, że jego reakcją może być złość, smutek bądź płacz. 

O co chodzi z tym bałaganem? 

Izabela Meyza zachęca także rodziców do tego, by w konflikcie z dzieckiem przyjrzeli się również sobie, odpowiedzieli sobie na pytanie, o co nam samym w tym konflikcie tak naprawdę chodzi. 

Jako przykład ekspertka podaje konflikt o bałagan w pokoju. Czy robiąc awanturę dziecku z tego powodu chodzi nam tylko o porządek? Jeśli tak, to wystarczyłoby po prostu posprzątać. W tym wypadku może zaś chodzić o inne rzeczy, np. o brak wspólnoty, czy potrzebę szacunku. Uświadomienie sobie tego, jakie są nasze potrzeby w danym sporze pozwoli na lepszy dobór strategii działania. 

Przy tej okazji rozmówczyni Karoliny Oponowicz zdradziła swój patent na nakłonienie dziecka do sprzątania jego pokoju.

 "Jako rodzice nie musimy być idealni"

Dlaczego czas jest jednym z największych wrogów konfliktów? Jak w kłótni z dzieckiem może pomóc ciekawość? Co zrobić, gdy w nasz konflikt z dzieckiem angażują się osoby trzecie? Dlaczego dzieci tak często nie respektują umów, jakie zawierają z nimi rodzicie? Na te i wiele innych pytań odpowiada Izabela Meyza w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" 

Zapraszamy do słuchania. Wszystkich rozmów Karoliny Oponowicz, znanej także jako Najgorsza Matka Świata, posłuchaj TUTAJ >>>

TOK FM PREMIUM