Ratunku, moje dziecko jest w "czarnkowej" szkole! Jak sobie radzić z absurdami systemu edukacji?

Rozpoczyna się nowy rok szkolny i wielu rodziców zachodzi w głowę, jak ich dzieci i oni sami odnajdą się wśród zaprowadzonych przez ministra Przemysława Czarnka zmian. W najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie?" Karolina Oponowicz pyta Agnieszkę Jankowiak - Maik, znaną jako "Babka od histy", jaką strategię przyjąć wobec absurdów, które pojawiają się w systemie edukacji.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot wprowadzony do szkół ponadpodstawowych przez obecnego ministra edukacji. Do jego nauki powstał podręcznik, który od kilku tygodni jest przedmiotem drwin, ale i ostrej krytyki ze strony rodziców i większości pedagogów.

 - HiT niby ma łączyć najnowszą historię Polski i wiedzę o społeczeństwie, ale tego nie robi. Jest to bardzo szczegółowy kurs najnowszej historii Polski z dużymi wątkami ideologizującymi i indoktrynującymi. WOSu jest tam bardzo mało i tym samym doświadczamy pogrzebu edukacji obywatelskiej w szkole ponadpodstawowej" - mówi w rozmowie z Karoliną Oponowicz Agnieszka Jankowiak – Maik.

Aktywistka oraz nauczycielka historii i WOS-u jest także działaczką w inicjatywie „Obywatelski HiT" w której powstają obiektywne, oparte na faktach i nauce materiały do uczenia nowego przedmiotu. Mają pomóc o nauczycielom, ale ponieważ są dostępne w sieci, może z nich korzystać każdy.

 Jaką strategię rodzice mogą przyjąć wobec tego, czego ich dzieci będą uczyły się na nowym przedmiocie?

 - Pokazanie absurdów, to dobry pomysł. Każda władza boi się obśmiania, bo śmiech jest groźny – radzi „Babka od histy".

Jankowiak-Maik dodaje, że rozumie obawy rodziców, bo to, co się dzieje dziś w polskiej szkole, to przemyślana strategia rządzących, którzy chcą wychować sobie swoich przyszłych wyborców. Rodzice mogą jednak być spokojni o swoje dzieci:

 - Chcą wychować patriotów, a raczej nacjonalistów, katolików o konserwatywnych poglądach. Władza nie wie jednak, że to tak nie działa, nie da się w ten sposób uformować człowieka, zwłaszcza w dobie wolnych mediów, otwartego świata, przepływu informacji. Młodzi ludzie nie są dziś posłuszni i to jest fajne. Rodzice powinni więc swoim dzieciom zaufać, posłuchać ich, ale też dużo z nimi rozmawiać.

 A czy rodzic może odmówić zakupu podręcznika do HiT?

 Zdaniem Jankowiak - Maik tak, ważne jednak, by tłumacząc swoją decyzję podać konkretne argumenty.

Ekspertka wyjaśnia także, jak wygląda proces wyboru podręcznika i jakie mogą być powody tego, że w szkole naszego dziecka będzie obowiązywał podręcznik Roszkowskiego.

 Jako praktyczka radzi, jak podejść do rozmów z nauczycielami, jak przedstawiać im swoje wątpliwości i obawy:

 - Rodzice powinni pamiętać, że wszyscy gramy do tej samej bramki. Nauczyciele nie mają złych intencji i podobnie jak rodzicom, zależy im na dobru dziecka

 Na koniec Babka od histy uspokaja słuchaczy obawiających się o to, jak wychowa ich dzieci szkoła Przemysława Czarnka. Rozmówczyni Karoliny Oponowicz przypomina, że zideologizowana PRL-owska szkoła wychowała przyszłych solidarnościowców - wiele czynników wpływa na to, jakimi jesteśmy ludźmi. Najbardziej środowisko rodzinne.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM