"Uzależnienie to poszukiwanie złego lekarstwa". Jak uchronić dziecko przed pułapką nałogu?

"Uzależnienie w młodym wieku bardzo boleśnie i dotkliwie rzutuje na resztę życia. Dewastuje prawidłowy proces rozwojowy, kiedy dziecko uczy się od najbliższych dorosłych. Kiedy pojawia się uzależnienie, człowiek przestaje się uczyć" - mów Ewa Woydyłło - Osiatyńska w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie"

Rozmówczyni Karoliny Oponowicz wyjaśniła, że mówiąc o uczeniu się nie ma na myśli zapamiętywania danych, czy informacji, ale naukę życia, przyswajanie przez młodego człowieka mapy, którą będzie posługiwał się przez resztę życia

- Uzależnienia to inwazje, które wpływają na rozwój mózgu. Czasem on zostanie organicznie uszkodzony, kiedy mamy do czynienia z uzależnieniem fizycznym. Uzależnienie behawioralne uszkadza sferę emocji. Następuje szybka degeneracja do poziomu, w którym człowiek zamienia się w automat – powiedziała ekspertka.

Obecnie młodzi ludzie narażeni są na większą liczbę uzależnień, niż jeszcze 15 czy 20 lat temu. Do znanych od dawna uzależniaczy takich, jak alkohol, papierosy czy używki doszły gry komputerowe, internet, media społecznościowe. W ich przypadku mechanizm jest podobny – dostarczają przyjemności, odprężenia, pozwalają poczuć się lepiej.

- Gdy człowiek zaczyna zaspokajać swoje przyjemności w sposób nierefleksyjny, a w dodatku ma do tego dostęp, to będziemy to robił. Nie tylko dzieci wpadają w taką pułapkę. One jednak szybciej tracą kontrolę nad zanurzaniem się w przyjemności - powiedziała doktor Woydyłło.

Terapeutka uzależnień podkreśla, że uzależnienie nigdy nie jest winą dziecka. - Dzieci trzeba usprawiedliwiać, to obowiązkiem rodziców jest stwarzanie im odpowiednich warunków

Chcąc uniknąć uzależnień u własnego dziecka, rodzic powinien skupić się nie na tym, co mówi, a na tym, co robi, bowiem dzieci odwzorowują rytuały rodziców. Tłumaczenie dziecku, że nie powinno spędzać całego wolnego czasu na grach komputerowych, podczas gdy samemu ma się telefon przyklejony do ręki, to podawanie mu sprzecznych komunikatów.

Dlaczego jedne dzieci są bardziej podatne na uzależnienia od innych? Czynnikiem jest wrażliwość emocjonalna. Dzieci z wyższą wrażliwością emocjonalną są bardziej narażone na wszystko, w tym na uzależnienia.

Odwrotnie zaś, cechą która chroni przed popadaniem w uzależnienia jest sprężystość emocjonalna. Dziecko o wysokiej sprężystości, nawet jeśli jest w środowisku sprzyjającym nawykom i zobaczy upijających się opiekunów, będzie o tym rozmawiać, ale będzie na to bardziej odporne, poradzi sobie z tym. Dziecko bardziej lękliwe będzie się bało zmierzyć z tym tematem, dlatego będzie bardziej narażone na uzależnienie. - Uzależnienie jest poszukiwaniem lekarstwa, sposobu na poradzenie sobie z czymś, z czym dziecko nie wie, jak się zmierzyć – mówi ekspertka.

Jeśli chcemy uchronić dziecko przed uzależnieniami, budujmy w nim odporność emocjonalną. - radzi terapeutka

A jak to robić? Być z dzieckiem, wspierać je, uczyć tego jak może radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Dobre rodzicielstwo kojarzy się czasem z kontrolą, ale jest to mylne skojarzenie. Podstawą jest, by od najmłodszych lat wysyłać dziecku komunikat, że jeśli tylko coś jest nie tak, pojawia się jakiś problem, to rodzic jest po to, by mu pomóc

Ekspertka uczula jednak rodziców, by byli wrażliwi na wszelkie niepokojące sygnały, zmiany w zachowaniu dziecka i zaznacza, że w niepokojących przypadkach działać trzeba natychmiast, nawet z użyciem władzy rodzicielskiej.

- Trudno jest odgrywać rolę troskliwego rodzica w kryzysie. Troskliwym rodzicem trzeba być zawsze po to, żeby dziecko miało z nami dobrą relację – powiedziała doktor Woydyłło

Rodzice nie powinni bać się prosić o pomoc specjalistów. Rodzic, który próbuje sam rozwiązać problem uzależnienia, wydłuża zachowanie uzależniające

- Rodzicielstwo trzeba traktować priorytetowo. Nic nie jest ważniejsze od tego, czy jesteś dobrym rodzicem – dodała na zakończenie.

 Zapraszamy do słuchania. Wszystkich rozmów Karoliny Oponowicz, znanej także jako Najgorsza Matka Świata, posłuchaj TUTAJ >>>

DOSTĘP PREMIUM