Czy dobra szkoła to płatna szkoła? Wysokie czesne nie gwarantuje dobrej edukacji

Placówka publiczna, szkoła prywatna, a może nauczanie domowe? Wybór odpowiedniej drogi edukacji dla dziecka to dylemat każdego rodzica. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji i na jakie aspekty placówki zwracać uwagę? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Co z Ciebie wyrośnie" opowiada Maria Hawranek.

Reporterka, autorka kilku książek w tym poradnika dla rodziców „Szkoły, do których chce się chodzić" w rozmowie z Karoliną Oponowicz odpowiada na pytanie, czy trzeba mieć kasę, by zapewnić dziecku w Polsce dobrą edukację.

- Nie trzeba mieć kasy, ale trzeba być gotowym na różne rozwiązania. To bardziej zależy od sytuacji rodzinno-logistycznej – odpowiada Maria Hawranek.

Podczas pisania swojej książki, spotkała bowiem rodziców, którzy zdecydowali się na zamianę miejsca zamieszkania tylko po to, by wysłać dzieci do nieodpłatnej szkoły społecznej, która znajdowała się w innym mieście. Zna też przykłady osób, które mając wielodzietną rodzinę, same założyły szkołę społeczną.

Czy to oznacza, że dobra szkoła nie może być publiczna? Hawranek stanowczo temu zaprzecza i dodaje, że wskazane wcześniej rozwiązania są warte uwagi, jeśli nie mamy w okolicy żadnej dobrej szkoły publicznej.

Jak zatem znaleźć dobrą szkołę publiczną?

Rozmówczyni Karoliny Oponowicz radzi, by zacząć od przeszukania Internetu. W sieci znaleźć można różne fora i grupy dyskusyjne, na których rodzice wymieniają się informacjami o dobrych szkołach.

Można też pójść tropem takich inicjatyw, jak stworzona przez dr Marzenę Żylińską listy „Budzące się szkoły", czy zapoznać się z placówkami współpracującymi z Centrum Komunikacji Obywatelskiej

A jak Maria Hawranek rozumie pojęcie „dobra szkoła"?

- Dla mnie to szkoła, która widzi w uczniu człowieka i stara się uwzględnić jego potrzeby i zainteresowania oraz dba o niego w całości. Dostrzega, że uczeń ma intelekt, ale też ciało i własne emocje.

Wybieramy dobrą szkołę. Na co zwrócić uwagę?

Gościni „Co z Ciebie wyrośnie" daje kilka porad dotyczących tego, na co warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią szkołę dla dziecka. Jej zdaniem dobrze jest zorientować się na przykład, jaka jest pozycja psychologa szkolnego w danej placówce. Czy jest to jeden etat na kilkuset uczniów, czy dzieci odsyłane są tam za karę. Jej zdaniem warto także zwyczajnie wejść do szkoły i poobserwować, jak ludzie się do siebie odnoszą, jak nauczyciele mówią do siebie, jak zwracają się do uczniów i jak dyrektor mówi o uczniach. Nie bez znaczenia jest także wnętrze i otoczenie placówki.

Hawranek podkreśla także, że dobra szkoła może być szkołą publiczną. Ważne jest podejście do uczniów i sposób myślenia o edukacji.

- To, że szkoła jest płatana, nie gwarantuje jakości. Jest wiele szkół z bardzo wysokim czesnym, które traktują edukację jak produkt, który sprzedają – dodała.

Z jakimi kosztami muszą się liczyć rodzice, którzy zdecydują się na szkołę niepubliczną?

- W Warszawie właściwie nie ma górnego limitu. Bywają szkoły, gdzie czesne kosztuje 15 czy 20 tys. Większość szkół mieści się jednak w widełkach od 900 do 1500 zł – mówi Hawranek i dodaje, że niektóre szkoły prywatne stosują takie rozwiązania jak stypendia, na co również warto zwrócić uwagę.

Rozmówczyni Karoliny Oponowicz dodała, że nie ma jednej „najlepszej" szkoły dla wszystkich dzieci. Placówkę powinno się wybierać pod konkretnego ucznia, jego potrzeby i zainteresowania. Należy mieć także świadomość, że szkołę można zmienić.

- Ta wiedza bywa uwalniająca. Warto nawet raz do roku usiąść z dzieckiem albo całą rodziną i zastanowić się, czy na pewno kontynuować edukację w tej właśnie szkole – radzi.

Maria Hawranek zdradziła także, jakich szkół wystrzegałaby się wybierając miejsce edukacji swojego dziecka:

- szkoły co do której wiadomo, że dzieci otrzymują masę zadań domowych,

- szkoły stosującej wyłącznie ocenianie cyfrowe,

- szkoły, w której wszystko jest od linijki, narzucone odgórnie i brak tam miejsca na inicjatywę uczniów

Na koniec reporterka dodała, że w szkołach publicznych jest bardzo wielu wartościowych pedagogów z dobrym podejściem do uczniów i należy ich doceniać. Czasem bowiem wystarczy jedna osoba dorosła, która zauważy i doceni dziecko, żeby zmienić jego losy.

Zapraszamy do słuchania. Wszystkich rozmów Karoliny Oponowicz, znanej także jako Najgorsza Matka Świata, posłuchaj TUTAJ >>>

DOSTĘP PREMIUM