"Zdjęłam mu bandaże, to był straszny widok". Tak się sprzedaje nadzieję, eksperymentując na ludziach. Serial "Eksperyment" w TOK FM

To miał być prosty zabieg, który da Robertowi nadzieję na przyszłość, na zdrowie, na to, że do końca życia będzie widział. Okazał się początkiem piekła naznaczonego bólem i cierpieniem. Ta historia to wstęp do opowieści o eksperymencie na ludziach prowadzonym na ogromną skalę i poza kontrolą. W serialu "Eksperyment" przedstawiamy mechanizmy, które sprawiają, że wszystko to jest możliwe.
Zobacz wideo

Robert usłyszał jednoznaczną diagnozę okulistyczną - retinopatia barwnikowa, choroba genetyczna, która z czasem prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Dla ratownika medycznego i wodnego był to prawdziwy cios. Czy będzie się musiał wkrótce uczyć chodzić z białą laską? Czy będzie mógł pracować? Pojawiła się jednak nadzieja - eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi w klinice Retina w Warszawie.

SŁUCHAJ PIERWSZEGO ODCINKA SERIALU "EKSPERYMENT":

Terapia, choć eksperymentalna, kosztowała 14 tys. zł. Zgodnie z hasłem warszawskiej kliniki, które brzmi: "warto widzieć więcej", Robert zdecydował się na zabieg. Wierzył, że to dla niego jedyna szansa na wyzdrowienie. - Kasia, ja będę widział całe życie. To jedyna możliwość dla mnie, że będę do końca życia sprawny - mówił wówczas do swojej partnerki.

Jak dziś twierdzą pacjenci, z którymi rozmawialiśmy, przekonywano ich, że zabieg jest całkowicie bezpieczny. Dziś wiemy, że nie potwierdzały tego jednak żadne uznane badania naukowe, a wielu naukowców miało wręcz odrębne zdanie na ten temat. - Nie było nigdy mowy, że mogą być jakieś przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu, ani że może wystąpić jakiś niepożądany efekt - twierdzi Katarzyna Kielska, była partnerka Roberta. Sam zabieg nie był też ubezpieczony i Robert o tym wiedział. Mimo to zapłacił i pojechał do Warszawy. 

Moment kulminacyjny nastąpił w maju 2018 r. Wtedy do komory ciała szklistego Roberta podano mezenchymalne komórki macierzyste. Zabieg wykonano na obojgu oczach jednocześnie. Wychodząc z kliniki, Robert - zgodnie z relacją Katarzyny - nie widział nic. Wrócili do Wrocławia i czekali na obiecaną poprawę. Ale ta nie nadchodziła. Wkrótce pojawiły się komplikacje - Robertowi odwarstwiła się siatkówka i konieczna była skomplikowana operacja.

Klinika Retina jednak inaczej widzi tę sprawę. Zdaniem lekarza, z którym rozmawiał Michał Janczura, u Roberta po samym zabiegu wcale nie doszło do pogorszenia wzroku, a klinika w jego przypadku nie ma sobie nic do zarzucenia. Sam pacjent został określony jako "specyficzna osoba" o "ciężkiej osobowości".

Robert i Katarzyna rozpoczęli walkę o sprawiedliwość, a w konsekwencji śledztwo wszczęła również prokuratura okręgowa w Warszawie. Okazuje się, że osób poszkodowanych jest więcej. To m.in. Bożena Grusza z Oleśnicy czy Katarzyna Piechol ze Zgierza. Obie opowiedziały nam swoje historie. - Ktoś nas perfidnie oszukał. Wykorzystał naszą naiwność, naszą chorobę, naszą niepełnosprawność. (…) Zawalił mi się świat na głowę - mówi nam Bożena Grusza.

Śledztwo ujawniło coś jeszcze - Katarzynę i Roberta przez tygodnie obserwował wysłany przez klinikę detektyw...

Temat terapii komórkami macierzystymi w Polsce to jednak problem dużo większy, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Część lekarzy mówi wprost - to intratny biznes. Zaczynając od drogiego bankowania komórek macierzystych, na kosztownych terapiach kończąc - pacjentom sprzedaje się nadzieję na wyleczenie nieuleczalnych chorób. Ale brakuje dowodów naukowych, a ten, kto głośno próbuje mówić o niebezpieczeństwie, spotyka się z próbą uciszania.

Historia Roberta stała się punktem wyjścia dla nowego radiowego serialu dokumentalnego Michała Janczury zatytułowanego "Eksperyment". W kolejnych odcinkach opowiemy o poszukiwaniu cudownego leku i sprzedaży nadziei pacjentom, którym choroba zamknęła wszystkie drogi wyjścia. W tle duże pieniądze, polityczne wpływy i marzenie o przejściu do historii. 

Jak słuchać?

Premiera pierwszego odcinka już dziś, 4 października. Odsłuchać go możesz w aplikacji TOK FM, na kanale TOK FM Select na platformach podcastowych, a także tutaj:

Emisja pierwszego odcinka na antenie TOK FM dziś w audycji "Mikrofon TOK FM" tuż po godz. 20.

Dostępny jest również drugi odcinek serialu, którego odsłuchać mogą subskrybenci TOK FM Premium:

Publikujemy również niemontowany zapis całej rozmowy z doktorem Piotrem Fryczkowskim z kliniki Retina w Warszawie. Posłuchać jej może każdy:

Kolejne odcinki będą się pojawiały zawsze we wtorki na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM. By nie przegapić żadnego, polecamy przy podcaście "Eksperyment" wybrać opcję "obserwuj".

Z związku premierą serialu "Eksperyment" przygotowaliśmy wyjątkową ofertę, w ramach której pierwsze trzy miesiące korzystania z TOK FM Premium to koszt jedynie 5 zł. Więcej szczegółów znaleźć można na tokfm.pl/eksperyment.

Serial przygotowuje dziennikarz TOK FM Michał Janczura, autor m.in. "Pieczy" czy "Folwarku", któremu w zbieraniu informacji pomagają: Adrian Wojtasik i Michał Tomasik. O oprawę dźwiękową zadbał Bartosz Dąbrowski, a głosu lektorskiego w 1 odcinku użyczył Adam Ozga. Producentką jest Magda Birecka.

DOSTĘP PREMIUM