Naczelna Rada Lekarska interweniuje ws. "terapii" opisanej przez TOK FM w serialu "Eksperyment"

"Naczelna Izba Lekarska kieruje do rzecznika odpowiedzialności zawodowej sprawę 'terapii', którą opisaliśmy w pierwszym odcinku serialu 'Eksperyment'" - poinformował autor serialu podcastowego "Eksperyment" Michał Janczura.
Zobacz wideo

Dziennikarz TOK FM przekazał, że Naczelna Izba Lekarska chce też "zmiany w Kodeksie etyki lekarskiej, by do takich sytuacji, jak opisane w pierwszej odsłonie 'Eksperymentu', nie mogło w przyszłości dochodzić".

W dniu premiery serialu Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie w związku z eksperymentami medycznymi, które ujawniono w pierwszym odcinku "Eksperymentu"

Przypomnijmy: prokuratorskim śledztwem zakończył się eksperyment medyczny w jednej z okulistycznych klinik w Warszawie. Prosty w teorii zabieg, który miał ratować oczy pacjentów - w przypadku części z nich doprowadził do poważnych powikłań. Pacjentom podawano do oczu komórki macierzyste jako lek na nieuleczalną chorobę genetyczną. Wszystko odbywało się zgodnie z prawem, placówka miała zgodę na prowadzenie tego typu działalności.

Jednym z takich pacjentów jest Robert, którego historia została opisana w pierwszym odcinku serialu. Mężczyzna usłyszał jednoznaczną diagnozę okulistyczną - retinopatia barwnikowa, czyli choroba genetyczna, która z czasem prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Dla ratownika medycznego i wodnego był to prawdziwy cios. Pojawiła się jednak nadzieja - eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi w klinice Retina w Warszawie. W maju 2018 r. w klinice do komory ciała szklistego Roberta podano mezenchymalne komórki macierzyste. Wkrótce pojawiły się komplikacje - mężczyźnie odwarstwiła się siatkówka i konieczna była skomplikowana operacja.

Publikujemy niemontowany zapis całej rozmowy z doktorem Piotrem Fryczkowskim z kliniki Retina w Warszawie:

"Oszustwo"

Proceder opisany w pierwszym odcinku "Eksperymentu" ostro ocenił w TOK FM prof. Wiesław Jędrzejczak z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Hematologii i Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także z Komitetu Immunologii Polskiej Akademii Nauk.

- To nie jest żaden eksperyment. Eksperyment to coś, co ma określoną metodologię. To jest po prostu pewnego rodzaju oszustwo - powiedział w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

DOSTĘP PREMIUM