Jedna poselska wrzutka, która uratowała biznes na komórkach macierzystych. Kto za nią stał? [EKSPERYMENT, odcinek 3]

Jak to możliwe, że eksperymenty dokonowane na ludziach mogą być w Polsce płatne? Dlaczego bierze się za nie pieniądze od samych chorych? Bo przeforsował to jeden poseł. Działo się to w czasie, gdy kraj żył rozkręcającą się właśnie pandemią koronawirusa. Między innymi właśnie ten wątek porusza 3. odcinek serialu dokumentalnego "Eksperyment".
Zobacz wideo

Wszystko działo się w czasie sejmowych prac nad Ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Za kilka dni w Polsce pojawił się pierwszy przypadek koronawirusa. Łatwo było tę zmianę przegapić...

Tymczasem do nowelizacji ustawy, która miała ukrócić odpłatność za terapie eksperymentalne, pojawia się poprawka. Stoi za nią poseł PiS, były wiceminister zdrowia, lekarz ginekolog Bolesław Piecha, który postuluje wykreślenie tego zapisu. Poprawka przechodzi przy akceptacji ówczesnej wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko, dzięki czemu nadal można pobierać od pacjentów pieniądze za przeprowadzanie na nich eksperymentów leczniczych. A to właśnie takimi eksperymentami jest zdecydowana większość terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych, oferowanych w Polsce. 

Jak poseł tłumaczył propozycję poprawki? W czasie obrad sejmowej komisji powołał się na głosy pacjentów. Pisali? Przyszli z petycją? Postanowiliśmy go o to zapytać - co odpowiedział? Posłuchaj trzeciego odcinka serialu "Eksperyment":

W tym odcinku wrócimy również do kwestii bankowania krwi pępowinowej i tego, jak to się stało, że zapis nakazujący informowanie o tej możliwości znalazł się w ministerialnym rozporządzeniu. Okazuje się, że trop prowadzi do tajemniczego stowarzyszenia, któremu sprawę wpisania takiego obowiązku udało się załatwić w miesiąc. Dziwnym trafem siedziba stowarzyszenia mieści się pod tym samym adresem, co siedziba Polskiego Banku Komórek Macierzystych, czyli wiodącej firmy zajmującej się... bankowaniem krwi pępowinowej. 

Wyjaśnimy również, jak to się stało, że pieniądze w badania nad komórkami macierzystymi zainwestował sam papież Benedykt XVI. 

Serial "Eksperyment". Jak słuchać?

Pierwszego odcinka można posłuchać w aplikacji TOK FM, na kanale TOK FM Select na platformach podcastowych, a także tutaj:

Drugiego odcinka serialu odsłuchać mogą subskrybenci TOK FM Premium:

Publikujemy również niemontowany zapis całej rozmowy z doktorem Piotrem Fryczkowskim z kliniki Retina w Warszawie. Posłuchać jej może każdy:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM