Komórki jako lek na wszystko. W Olsztynie chcieli eksperymentować na niemowlętach i chorych na COVID [EKSPERYMENT, odc. 5]
Piąty odcinek serialu "Eksperyment" to ciąg dalszy wizyty w Olsztynie. "Świątynia", która w serialu jest symbolem mitu o cudownej mocy komórek macierzystych, już tu stoi. Fundament pod nią położył prof. Wojciech Maksymowicz, który jako podporę wykorzystał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i swoją klinikę w szpitalu uniwersyteckim. Świątynia rosła, pomagali współpracownicy profesora, aż przerodziła się w prywatną spółkę - Instytut Terapii Komórkowych. Chorym na stwardnienie zanikowe boczne ITK zaczęło podawać komórki macierzyste. Trzy podania kosztowały chorego 54 tysiące złotych. Chorzy wierzyli, ufali, płacili i pozwalali na sobie eksperymentować.
W Olsztynie nie chcieli jednak na tym poprzestać. Po eksperymentach z chorymi na stwardnienie zanikowe boczne i stwardnienie rozsiane planowali iść zdecydowanie dalej. Do komisji bioetycznej trafił wniosek o zgodę na podawanie komórek mezenchymalnych dzieciom z rozszczepem kręgosłupa i porażeniem mózgowym. We wniosku, do którego dotarliśmy, jako potencjalnych pacjentów wymienia się dzieci od 28. dnia do 17. roku życia. Eksperyment miał dotyczyć 200 dzieci i miał być realizowany w prywatnej firmie ITK, za pieniądze pacjentów.
Posłuchaj piątego odcinka serialu "Eksperyment":
Prof. Wojciech Maksymowicz twierdzi, że takiego wniosku nie pamięta. - Nic takiego sobie nie przypominam. Nie mieliśmy takich pacjentów - słyszymy w odpowiedzi na pytanie o ten eksperyment. I do samego eksperymentu rzeczywiście nie doszło, a stało się tak dlatego, że zablokowała go komisja bioetyczna. Główną rolę odegrał tu inny profesor - Marcin Jóźwik, który był wówczas szefem ginekologii w szpitalu klinicznym. Widząc, że eksperymentowanie ma objąć dzieci, poprosił o opinię zewnętrznych ekspertów. Ci nadesłali jednoznaczne stanowiska, w których stwierdzali, że z naukowego puntu widzenia takie zabiegi nie mają nic wspólnego z nauką, a płacenie za nie przez rodziców jest po prostu handlowaniem nadzieją.
Komisja bioetyczna nie mogła więc dopuścić do przeprowadzenia takiego eksperymentu na dzieciach. Jednak prof. Jóźwik na tym nie poprzestał - widząc podobieństwo tego wniosku do wcześniejszych eksperymentów prof. Maksymowicza, zażądał ich kontroli. Nigdy się jej nie doczekał. Zamiast tego komisja bioetyczna próbowała go wyrzucić ze swojego grona. Przestał być szefem ginekologii.
W 2020 roku Maksymowicz chciał kolejnego eksperymentu. Tym razem ogłosił, że w obliczu szalejącej pandemii będą leczyć komórkami macierzystymi COVID-19. Ten pomysł jednak nigdy nie wyszedł poza zapowiedzi medialne.
To tylko niektóre wątki poruszane w piątym odcinku radiowego serialu dokumentalnego "Eksperyment". Opisujemy też m.in., co się działo z sygnalistami, którzy alarmowali o nieprawidłowościach. Opowiemy historię księdza, dla którego parafianie zebrali setki tysięcy złotych na podanie komórek macierzystych. Poruszymy też temat eksperymentów na płodach, którymi kilkanaście miesięcy temu zainteresowała się cała Polska. To wtedy opinia publiczna poznała donos do prokuratury złożony przez działacza pro life, który zarzucał lekarzom eksperymentowanie na konających płodach. Co dziś wiemy na ten temat? I co mówi o tym sam prof. Maksymowicz?
Słuchaj piątego odcinka serialu "Eksperyment":
Serial "Eksperyment". Jak słuchać?
Pierwszego odcinka można posłuchać w aplikacji TOK FM, na kanale TOK FM Select na platformach podcastowych, a także tutaj:
Kolejnych odcinków mogą słuchać subskrybenci TOK FM Premium - wystarczy wejść na tokfm.pl/eksperyment lub wyszukać "Eksperyment" w aplikacji mobilnej TOK FM.
Kolejne odcinki będą się pojawiały zawsze we wtorki na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM. By nie przegapić żadnego, polecamy przy podcaście "Eksperyment" wybrać opcję "obserwuj".
Z związku premierą serialu "Eksperyment" przygotowaliśmy wyjątkową ofertę, w ramach której pierwsze trzy miesiące korzystania z TOK FM Premium to koszt jedynie 5 zł. Więcej szczegółów znaleźć można na tokfm.pl/eksperyment.
Serial przygotowuje dziennikarz TOK FM Michał Janczura, autor m.in. "Pieczy" czy "Folwarku", któremu w zbieraniu informacji pomagają: Adrian Wojtasik i Michał Tomasik. O reżyserię oprawy dźwiękowej zadbał Bartosz Dąbrowski. W piątym odcinku głosów lektorskich użyczyli dziennikarze i dziennikarki TOK FM: Piotr Balazs, Bartosz Dąbrowski, Tomasz Fenske, Krzysztof Horwat, Filip Kekusz, Elżbieta Mazur-Bielat, Jakub Medek, Adam Ozga i Marta Perchuć-Burzyńska
DOSTĘP PREMIUM
- "Bajki o żelaznym wilku". Petr Pavel nie wciągnie Czech bardziej w wojnę. Ale ma ważną rolę do odegrania
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Egzorcyści naoglądali się horrorów? "Oczywiście, że tak!". O. Gużyński o specyficznym uwiedzeniu
- Myśliwce F-16 "same wojny nie wygrają". Gen. Bieniek studzi nastroje ws. samolotów dla Ukrainy
- TOK FM gra z WOŚP! Licytuj kawę do "Poranka TOK FM", udział w audycjach czy 100-letni Dostęp Premium [LISTA LICYTACJI]
- Najpierw awanturował się w hotelu, potem ukradł policjantom radiowóz. Agresywny 32-latek zatrzymany
- Steez83 z PRO8L3M-u już nie śledzi polityki. "Są takie momenty, że należy tupnąć nogą"
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- AAAA Rakietę tanio sprzedam. Garażowana, niebita, nosi ślady użytkowania
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trwa kolejny finał. Ile pieniędzy już zebrano?