Firma, która włada światem i wyspa, która może zdecydować o jego losach. Tajwan i rok 2027 [TECHSTORIE]

Jest taka firma, o której bez kozery można powiedzieć, że włada światem. I nie, nie jest to Apple, choć z Apple'em współpracuje. To Taiwan Semiconductor Manufacturing Company - tajwańska spółka produkująca układy scalone.

To największy na świecie niezależny producent układów scalonych dla firm takich jak wspomniany Apple, Nvidia, AMD, Qualcomm, Tesla.

Ale też dla urządzeń, które są wszędzie wokół nas - dla jednostek centralnych klimatyzacji, komputerów, samochodów, a nawet samolotów i łazików marsjańskich. I oprócz tego, że są najwięksi, są też oczywiście najcenniejsi. Co by się stało, gdyby firma, która włada rynkiem procesorów…, zniknęła? 

Czy czekałby nas paraliż telekomunikacyjno-transportowy, na co zanosiło się w zeszłym roku przy okazji zerwanych przez pandemię łańcuchów dostaw? A może przez lata stanęlibyśmy w czasie, powstałby czarny rynek technologii i układów scalonych? 

Czyli dziś zabierzemy państwa na Tajwan i zastanowimy się, ile świat zawdzięcza tej niewielkiej wyspie, która jest solą w oku Pekinu i o którą wdług ekspertów może wybuchnąć trzecia wojna światowa.

Posłuchaj nowego odcinka podcastu "Techstorie":

W podcaście "Techstorie" Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska, doskonałe dziennikarki technologiczne, wyjaśniają coraz bardziej skomplikowany świat technologii i ich wpływu na nasze życie. Rozejrzyj się i spróbuj wskazać jakąś dziedzinę życia, w której nie towarzyszy ci technologia. Trudne do wypatrzenia, jeśli nie niemożliwe, prawda? Właśnie dlatego powstały "Techstorie". Poprzednie odcinki znajdziesz TUTAJ, a także na You Tube, Spotify, Google Podcasts czy iTunes. Możesz też do nas pisać - na adres techstorie@tok.fm.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM